Wystawa prac Ryszarda Góreckiego – Pampa

Wystawa trwa od 19 lutego do 13 marca br.

Ryszard Górecki to artysta, który pracuje na pograniczu dwóch języków, dwóch kultur, dwóch krajów, splecionych losem w nierozerwalnie historyczny węzeł, pełen rozwiązanych już, ale też niekiedy ciągle splątanych nici, potrafił przetworzyć miejsce zamieszkania i wykorzystać je dla swoich celów.

Jego prace są opowieścią o świecie, w którym bodźcem tworzenia i elementem dzieła sztuki mogą być wyniki giełdowe, pudełko od pizzy, znaleziony na spacerze przedmiot albo ważne wydarzenie historyczne. Jest artystą, traktującym to medium jako precyzyjne narzędzie, będące jednocześnie obszarem wymykającym się pełnej kontroli.

Te dwuznaczności w twórczości Góreckiego, będącej hymnem na cześć ludzkiej kreatywnej nieodpowiedzialności, stanowią o jej pesymistycznej i przepojonej równoczesną fascynacją narracji o neoliberalnym świecie współistnienia zła, dobra, nauki, religii, śmierci i witalności, przemocy i miłości.

Entropia to może najważniejszy punkt refleksji i odniesienia tej sztuki. Niepowstrzymany proces, którego nie możemy zatrzymać a jeśli nawet możemy nieco spowolnić, to i tak w gruncie rzeczy nie ma to znaczenia.

Twórczość Góreckiego jest uogólniającą opowieścią o globalnej niepewności, wszechogarniającej niejasności, wielowymiarowości świata, w którym przyszło nam żyć dzisiaj a którego sens musimy tworzyć na bieżąco, bo już dawno przestał być nam dany raz na zawsze.

Więcej w wydarzeniu na Facebooku oraz na stronie magazynszum.pl

Data

19 lut 2021
Expired!

Czas

19:00

Lokalizacja

Galeria BWA
al. Niepodległości 19, 65-048 Zielona Góra
Kategoria