Powrót hrabiny

Powrót hrabiny: trasa turystyczno-literacka śladami hrabiny Franciszki von Häften, głównej bohaterki kryminału retro „Wzgórze Piastów”.

Spotykamy się wiosną 1939 roku, w bardzo burzliwych czasach, także w moim życiu prywatnym. Nazywam się hrabina Franciszka von Häften – z domu Maciejków. Kilka lat temu rodzice wydali mnie za niemieckiego arystokratę – Aleksandra von Häftena. Jest inżynierem i pracuje przy budowie militarnych umocnień na tzw. Linii Środkowej Odry oraz fortyfikacji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Po ślubie zostałam zwerbowana przez polski wywiad – tzw. Dwójkę – i od jakiegoś czasu szpieguję mojego męża.

Możesz mnie już znać, a to dlatego, że trafiłam na karty kryminału retro „Wzgórze Piastów”. Teraz zabieram Cię na spacer po Zielonej Górze – ówczesnym Grünbergu – podczas którego ja sama muszę postawić sobie kilka bardzo ważnych pytań. Odpowiedzi na nie wskażą mi drogę i wpłyną na to, jak potoczy się moja przyszłość zarówno jako żony, jak i agentki polskiego wywiadu. Wiem, że stoję przed poważnymi decyzjami.

A może Ty pomożesz mi je podjąć?


Spacer zaczynamy przy zielonogórskim ratuszu.
Właśnie tutaj możesz odsłuchać pierwszy z odcinków naszej wspólnej przygody. Potem razem z hrabiną wyruszysz na spacer prowadzący po najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych miejscach Zielonej Góry. Przebieg trasy i lokalizacje kolejnych atrakcji znajdziesz na mapce (do pobrania powyżej)

Odcinek 1: Miłości bicie w samym centrum miasta.

Poniżej znajdziesz kolejne odcinki.

Odcinek 2: Namiętności w czasach zarazy.

Odcinek 3: Szukając między gwiazdami.

Odcinek 4: Wątpliwości skąpane we mgle.

Odcinek 5: Siła jednostki w fabrycznym wirze.

Odcinek 6: Niezwykła moc kruchej istoty.

Odcinek 7: Fortel w królewskim stylu.

Odcinek 8: Wiatr nieoczekiwanej zmiany.

Odcinek 9: Nic nie jest takie, jak się wydaje.

Odcinek 10: Miłość wszystko zwycięży.


Autor opowieści: Krzysztof Koziołek

O autorze:
Urodzony w 1978 w Zielonej Górze, gdzie obecnie mieszka.

Absolwent politologii na Uniwersytecie Zielonogórskim, z zawodu pisarz i dziennikarz. Autor powieści sensacyjnych, kryminałów retro czy kryminałów skandynawskich. W 2007 r. zadebiutował powieścią sensacyjną „Droga bez powrotu”. Na swoim koncie ma takie tytuły jak „Święta tajemnica”, „Furia rodzi się w Sławie”, „Nad Śnieżnymi Kotłami”, a także „Wzgórze Piastów”, które było bazą do naszej opowieści.

W 2023 r. otrzymał Nagrodę Kulturalną Miasta Zielona Góra.


Wydawca:
Miasto Zielona Góra, Visit Zielona Góra.

Partnerzy projektu:
Miast Zielona Góra, Visit Zielona Góra, Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry „Winnica”.

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra.


Dziękuję za Twoje towarzystwo na naszym spacerze! Pamiętaj: jeśli będziesz publikować zdjęcia z naszej wspólnej wyprawy, np. w mediach społecznościowych, nie zapomnij o hashtagach: #WzgorzePiastowPowrotHrabiny #MiastoZG #visitzielonagora