Wakacje trwają w najlepsze, a Ty wciąż szukasz nietypowego sposobu na zwiedzanie? Zapraszamy do Zielonej Góry na spacer szlakiem bachusikowym! Podczas przechadzki nie tylko zobaczysz miasto z zupełnie innej perspektywy, ale też będziesz miał okazję poznać małych mieszkańców Zielonej Góry. Gwarantujemy mnóstwo świetnej zabawy.
W tekście zdradzamy wszystkie tajniki i ciekawostki dotyczące naszych figurek oraz proponujemy sposób na ich poszukiwanie.
Co było pierwsze? Bachus czy Zielona Góra?
Zgodnie z mitem, kropla krwi Bachusa spadła w okolice naszego miasta, dzięki czemu wyrosły tu wspaniałe winnice. To dlatego historia Zielonej Góry od ponad ośmiuset lat jest nierozerwalnie związana z winiarstwem, a jej symbolem stał się bóg wina i dobrej zabawy, czyli wspomniany wcześniej Bachus.
Obecnie możecie go spotkać spacerując po zielonogórskim deptaku, gdzie wita przechodniów i pozuje do zdjęć od 2010 roku. Klimat miasta i wyjątkowa popularność jaką się cieszy wśród mieszkańców i turystów spodobały mu się tak bardzo, że jego rodzina zaczęła się systematycznie powiększać! Dzisiaj Bachusiki zamieszkują niemal każdy zielonogórski kąt i jest ich już ponad 60. A liczba ta z pewnością jeszcze wzrośnie.
Ktoś wspina się na Wieżę Głodową! Ach, to Bachusik…
Na pewno nie raz choćby przez przypadek zauważyliście zielonogórskie figurki. W końcu przyciągają uwagę nawet z daleka! Ale czy wiedzieliście, że każdy z nich ma swoje imię? 🙂
Odpadek, Pędzibeczek, Winolubikus. Każde jest inne i wyjątkowe! Często nawiązuje do miejsca, w którym figurka się znajduje. Palmixa możecie znaleźć przy zielonogórskiej Palmiarni, a Melomana w Filharmonii. Imiona nawiązują również do nazwy fundatora*.
Bachusiki poza spędzaniem czasu na zabawie wykonują również bardzo ważne zadania. Na przykład Strażakus chroni miasto przed pożarami, Skrybikus Młodszy gęsim piórem zapisuje dzieje Winnego Grodu, a Artifex ZOKus promuje kulturę w mieście.
*Kto może zostać fundatorem Bachusika?
Fundatorem może zostać tak naprawdę każdy! Najczęściej jednak na swojego Bachusika decydują się zielonogórskie firmy z okazji ważnych dla nich wydarzeń. Jednak swoje figurki postawił też m.in Uniwersytet Zielonogórski, który ma już 3 Bachusiki. Są to UZetikus, Banachus i ŻakUZ Jubilatus.
Dwie Bachantki 🙂
Co ciekawe, pośród wielu Bachusików, nie zabrakło też Bachantek. Pierwsza z nich to Questina, która znajduje się przy dawnym kinie Nysa. Jako zapalona miłośniczka kina, swoją kamerą nagrywa codzienne życie Zielonej Góry. Drugą jest wysmukła Zielbrusia, która przyciąga wzrok swoim długim warkoczem i nienaganną figurą. Znajdziecie ją w pobliżu galerii BWA.
Czy wiesz, że…
Partnerus Turistikus, jak sama nazwa wskazuje jest bachusikiem partnerskim i jedną noga stoi w Cottbus, a drugą w Zielonej Górze. Jak myślicie, jest to Bachus o najdłuższych nogach w całej bachusikowej rodzinie?
Przepraszam, czy jest taka mapka z bachusikami?
Jeśli chcielibyście podążyć śladem tych małych rozrabiaków i dotrzeć nawet do tych, ukrytych w największych zakamarkach Zielonej Góry, zapraszamy do skorzystania z mapki bachusikowej.
Jest ona dostępna w sprzedaży w informacji turystycznej w ratuszu i palmiarni, bądź w formie PDF na naszej stronie. W środku znajdziecie lokalizacje wszystkich figurek wraz z ich podobizną narysowaną przez zielonogórskiego artystę – Roberta M. Jurgę oraz krótki rymowany wierszyk. A dla prawdziwych fanów Bachusów w naszych punktach możecie znaleźć małe bachusikowe figurki, które będziecie mogli zakupić i zabrać ze sobą do domu!
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy wam historię Bachusików w naszym mieście oraz zainspirowaliśmy do wybrania się na spacer ich szlakiem. Życzymy owocnych poszukiwań!