Grudniowy czar ogarnął miasto

Grudniowy czar ogarnął miasto

Budzisz się w chłodny ranek i widzisz za oknem świat pokryty białym puchem. Z radia rozbrzmiewają pierwsze świąteczne piosenki, a domy zaczynają nabierać blasku. Jasność i czar ogarnia całe miasto… Jest w tym wszystkim coś magicznego, wyjątkowego. Coś co rozgrzewa nie tylko ciało, ale i duszę. Nagle zdajesz sobie sprawę, że… To już połowa grudnia! W głowie przewija się mnóstwo pytań: Prezenty gotowe? Wigilijne menu zaplanowane? Składniki do potraw kupione? Dom przystrojony?
Spokojnie! Jeszcze nic straconego 😉

Jeśli pochłonęła Cię pracowita codzienność lub po prostu należysz do osób, które spontanicznie kupują prezenty tuż przed świętami, to mamy rozwiązanie w sam raz dla Ciebie!

Zapraszamy na jarmarki bożonarodzeniowe w naszym mieście!

Niezależnie od tego czy jesteś mieszkańcem Zielonej Góry lub jej okolic, czy właśnie jesteś w podróży i odwiedzasz nasze miasto, podczas wydarzeń, które Ci przedstawimy, z pewnością znajdziesz coś dla siebie 🙂

Magia świateł i zapachów

W okresie zimowym deptak zielonogórski nabiera zupełnie innego klimatu. Wszystko za sprawą świątecznie przyozdobionych uliczek, które zachęcają do spaceru. W takiej atmosferze nawet mróz nam nie straszny!

Stary Rynek staje się gwarny i radosny w szczególności podczas miejskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego!
W dniach 14-22 grudnia br. będziesz mógł obejrzeć i zakupić produkty wykonane przez lokalnych artystów i rękodzielników.
Co więcej, uda Ci się nabyć artykuły przydatne do przygotowania potraw wigilijnych czy też ozdoby świąteczne.
Znajdzie się również ratunek dla tych, którzy wciąż nie mają gotowych prezentów dla najbliższych. W tak szerokim repertuarze z pewnością odszukasz inspirację do upominków.

Uczcijmy grudniowy wieczór lampką grzańca!

Jak na miasto winiarskie przystało, będziesz mógł także skosztować pysznego grzanego wina oraz dowiedzieć się jak przygotować ten trunek!
Sam jarmark to oczywiście nie wszystko. Na deptaku czeka na Ciebie wiele innych atrakcji. Przekonaj się sam!

Dziecięca radość

Kto umie najszczerzej się cieszyć? Oczywiście, że dzieci! To właśnie one z niecierpliwością odliczają dni do świąt.
Z tego powodu nie zabraknie rozrywki i dla nich. Od 14 do 19 grudnia wszystkie rodziny z dziećmi mogą bowiem odwiedzić Świąteczną Warsztatownię zlokalizowaną w domku przy choince na Starym Rynku.

Dzieci będą mogły poczuć się niczym elf! Pomogą im w tym Elfowe Łamigłówki, czyli zagadki do rozwikłania.
Najmłodsi będą mogli również skosztować wyjątkowego Elfowego Napoju, który z pewnością im posmakuje i ogrzeje w chłodne dni. Zatem ulubione kubki w dłoń i widzimy się pod choinką!

Następną turą przedświątecznych przygotowań dla dzieci będą Elfowe Zabawy, dzięki którym Twoje pociechy spędzą czas na świeżym powietrzu, a przy tym się rozgrzeją!
Dodatkowo, nikt nie wróci z pustymi rękami, gdyż uczestnicy otrzymają zestaw warsztatowy do wykonania własnych ozdób świątecznych. Tym samym, zabawa nie musi kończyć się na Starym Rynku, ale może przenieść się do Twojego domu! Uśmiechy na twarzach najmłodszych gwarantowane.

Niezależnie od wieku, przyłącz się do tworzenia dekoracji i poczuj prawdziwie dziecięcą radość! 😉

Lodowa kraina

Z pewnością wielu z nas oglądało w dzieciństwie (i nie tylko) „Królową Śniegu” lub popularną w ostatnim czasie „Krainę lodu”. Kto nie marzył więc, żeby przeżyć podobne zimowe przygody? 😉

15 grudnia podczas jarmarku będziesz miał szansę przenieść się wyobraźnią do lodowej krainy… A będzie to możliwe dzięki pokazom i warsztatom rzeźbienia w lodzie.
Poza przyjrzeniem się jak pracują profesjonalni rzeźbiarze, będziesz mógł również spróbować swoich sił w tworzeniu dzieł sztuki z lodu!

Skorzystaj z okazji i przekonaj się, że w lodzie niejedną rzecz można wyrzeźbić 😉
Kto wie, może odkryjesz w sobie artystyczną duszę?

Świąteczny klimat dawnych czasów

Jeśli chcesz na chwilę opuścić miasto i poczuć klimat dawnej wsi tętniącej życiem, szykującej się na Boże Narodzenie, koniecznie odwiedź Muzeum Etnograficzne!

Zapraszamy na organizowany tu w dniach 18-19 grudnia jarmark pod nazwą „Idą Święta”! Spotkajmy się w tzw. Zagrodzie Kamiennej.


Już samo miejsce zachęca do wizyty, ale to dopiero początek atrakcji 🙂

Program wydarzenia również z pewnością Cię przekona. Znajdziesz tu bowiem jarmark rękodzieła, który !uwaga! może wprowadzić Cię w przedświąteczny zakupowy szał! Obok produktów wykonanych z tak niezwykłą starannością, wkładem całego serca i natchnienia nie można przejść obojętnie.

A co tak pysznie pachnie?

Przechadzając się po Zagrodzie, na pewno poczujesz smakowite zapachy regionalnych wyrobów. Jarmarkowe menu jest naprawdę długie, możesz przebierać m.in. wśród: serów, wędlin, miodów, pieczywa, wina oraz świątecznych ciast. Założymy się, że już czytając sam opis, nie możesz oprzeć się, by spróbować choć kęs 😉

Jeśli masz ochotę na jeszcze więcej atrakcji, zachęcamy do wzięcia udziału w warsztatach świątecznych.

To nie wszystko! 18 grudnia jarmarkowi będzie towarzyszyć wydarzenie “Wigilie naszych przodków”. Jak sama nazwa wskazuje, będzie to wyjątkowe spotkanie z tradycjami naszych wielokulturowych przodków, którzy zamieszkiwali ziemię lubuską.
Ponadto, w zagrodzie bukowińskiej swoje zwyczaje bożonarodzeniowe oraz potrawy wigilijne zaprezentują: Zespół Górali Bukowińskich “Watra” z Brzeźnicy i Łemkowski Zespół Folklorystyczny “Roztoka” z Rudnej.

Dodatkowo, w niedzielę 19 grudnia atmosferę ożywi i umili występ zielonogórskiego chóru Con Spirito.

Jak widzisz, wizyta w Muzeum to idealne rozwiązanie, aby zrelaksować się w kameralnej scenerii i przeżyć weekend w iście świątecznym klimacie. Nastrojowa muzyka, wonne potrawy oraz przyciągające oko ozdoby – to jest to, czego nam w grudniu trzeba!

Wspólna uroczysta celebracja

19 grudnia nie zabraknie też okazji do wspólnego uroczystego świętowania… Wróćmy na chwile do centrum i zgromadźmy się na Wigilii Miejskiej. Niech popłynie moc życzliwych życzeń.

Zasiądźmy razem do kolacji wigilijnej, która będzie naprawdę obfita!
Pojawi się aż 250 kg pierogów, 100 kg kapusty z grzybami oraz 300 litrów barszczu!

Poza tym, będziesz mógł oczywiście cieszyć się wieloma dodatkowymi atrakcjami, takimi jak: koncerty, kontynuacja jarmarku miejskiego oraz kolędowanie.

Roztoczmy wspólnie świąteczną atmosferę nad całym miastem!


Szczegółowe informacje na temat wydarzeń znajdziesz w naszym kalendarzu. Zachęcamy do śledzenia 🙂