Dla rodzin z dziećmi i nie tylko

Dla rodzin z dziećmi i nie tylko

Jeśli szukasz ciekawego sposobu na zwiedzanie Zielonej Góry, na pewno zainteresuje Cię ten wpis.

Wiele miejsc w Polsce można zwiedzać z pomocą tak zwanego Questu. Również w Zielonej Górze możesz skorzystać z tej opcji.

Co to jest i jak to działa?

Questing to niestandardowa forma zwiedzania danego miejsca polegająca na poruszaniu się po obszarze według wskazówek znajdujących się w wierszowanym, często rymowanym tekście. Jednak żeby nie było tak łatwo, po drodze Questowicz ma za zadanie rozwiązywać różne zagadki na podstawie tego, co akurat widzi. Rozwiązanie wszystkich zagadek jest potrzebne do odnalezienia ukrytego na końcu trasy skarbu lub do odkrycia zaszyfrowanego hasła lub wiadomości.

Questy są zazwyczaj tak układane, aby Turysta miał możliwość odkryć nie tylko te najpopularniejsze atrakcje danego miejsca, ale również te mniej znane, mniej oczywiste zakątki lub elementy przestrzeni.

Questy zwykle są dostępne do wydruku w wersji PDF, w formie aplikacji lub są do nabycia w lokalnych informacjach turystycznych, biurach obsługi czy w kasach atrakcji turystycznych.

Do przejścia takiego questa wystarczy wydrukowany arkusz i długopis, a w przypadku questa w formie elektronicznej – wystarczy aplikacja.

Jest to wspaniała okazja dla Turystów do poznania historii, kultury czy przyrody danego miejsca poprzez zabawę. Dlatego questing jest tak lubiany w szczególności przez dzieci i młodzież. Ale kto zabroni pobawić się również dorosłym, prawda? 😉

Zieloną Górę można poznać za pomocą czterech różnych questów. Poniżej znajdziecie krótką ich charakterystykę.

1. Quest „Polowanie na czarownice”

Wraz z tym Questem przenosimy się w czasie do XVII wiecznej Zielonej Góry, kiedy to urządzano polowania na czarownice, a procesy czarownic były wtedy na porządku dziennym. Przewodnikiem po mieście staje się jedna z kobiet, która została uznana za czarownicę. Razem z nią odkrywamy kolejne ważne i ciekawe miejsca, poznając przy okazji historię miasta. Tekst questa zawiera luki, które uczestnik musi sukcesywnie uzupełniać. Wybrane litery ze wszystkich brakujących wyrazów dadzą nam hasło końcowe.

Oprócz tego, na arkuszu znaleźć można ciekawostki historyczne dotyczące procesów czarownic.

Czas przejścia questa zależy od samych jego uczestników, ale szacunkowo można go przejść w 90 minut.
Quest do obrania tutaj.

2.Quest „Tajemnice Zatonia”

Park Książęcy Zatonie to w ostatnim czasie jedna z największych atrakcji Zielonej Góry. Dość powiedzieć, że został wyróżniony w plebiscycie National Geographic jako jeden z Cudów Polski 2023. Jedną z atrakcji dostępnych na miejscu jest gra terenowa „Tajemnice Zatonia”. Pozwoli Wam wspólnie spędzić czas i w nietypowy sposób poznać założenie parkowo-pałacowe. W trakcie spaceru czekać na Was będą różnorodne zadania do wykonania. Ich poprawne rozwiązanie pozwoli nam poznać nazwisko głównej bohaterki questu.

Czas przejścia: około 1,5 godziny
Quest znajdziesz poniżej:

3.Quest „Szlakiem Oprawcy”

To druga nasza gra miejska w klimacie czarownic. Ten Quest również nawiązuje do tematyki XVII wiecznych procesów o czary, jednak tym razem poznajemy miasto z punktu widzenia nie czarownicy, a kata, który wykonywał w ówczesnym czasie wyroki na posądzonych o czary kobietach.

Tak jak w poprzednim przypadku, tak i tu questowicz musi uzupełniać brakujące wyrazy lub frazy w tekście, które pomogą mu w odszyfrowaniu hasła na końcu spaceru. Oprócz hasła, uczestnik zabawy na samym końcu trasy znajduje skarb – ale jaki…to już musicie przekonać się sami 😉

Czas przejścia: około 45 minut
Quest znajdziesz tutaj.

4.Gra turystyczna – Tajemnice Ziemi Lubuskiej: Zielona Góra

Trzecia z naszych propozycji jest niestandardową formą gry miejskiej. Nieco się różni od poprzednich questów, gdyż w tym przypadku zadaniem uczestnika zabawy jest odszukanie we wskazanych na mapie obszarach detali architektonicznych, których wizerunki mamy pokazane na karcie gry. Ważną umiejętnością w tej grze będzie z pewnością spostrzegawczość.

Zaznaczone na załączonej mapce obszary, gdzie znaleźć można pożądane elementy architektury, są opatrzone literami, które w odpowiedniej kolejności dadzą hasło końcowe.

Co więcej, wszystkie zaznaczone obszary obejmują najważniejsze atrakcje turystyczne Zielonej Góry i do każdego miejsca załączony jest krótki opis. Część arkusza jest także poświęcona historii miasta. 

Czas przejścia: około 90 minut
Gra dostępna tutaj.

5. Zielony Punkt Kontrolny

Jeżeli wolisz uciec od miejskiego zgiełku, ale mimo wszystko chcesz wziąć udział w grze terenowej i spędzić miło czas, na pewno zainteresuje Cię Zielony Punkt Kontrolny. Jest to zabawa na orientację, której organizatorem są Lasy Państwowe. Terenem objętym grą są urokliwe Wzgórza Piastowskie, które zlokalizowane są w południowo-zachodniej części miasta.

Zabawa polega na odnajdywaniu  w danym obszarze leśnym drewnianych punktów kontrolnych za pomocą mapy, którą można pobrać i wydrukować w domu. Kolejnych punktów należy szukać sugerując się przedstawioną na mapie rzeźbą terenu oraz oznaczeniami istotnych miejsc w przestrzeni leśnej.

Każdy punkt jest wyposażony w specjalny perforator, dzięki któremu możemy zaznaczyć na mapie punkty, które odkryliśmy.

Jest to doskonała zabawa na orientację i odkrycie ciekawych przyrodniczo miejsc w zielonogórskich lasach.

Dostępne są dwie trasy w wersji łatwej i nieco trudniejszej. Ale z pewnością sobie poradzicie 😉

Czas przejścia jest zależny od Twojego tempa i od trasy, którą wybierzesz.
Więcej informacji i mapki znajdziesz tutaj.

Zapraszamy do zabawy i odkrywania ciekawych zakątków Zielonej Góry 🙂