Kalendarz Imprez Winiarskich 2023 – atrakcje przez cały rok!

Czas na nasze wino

Zielona Góra słynie z winiarskich tradycji kultywowanych od lat. Jeśli jesteś amatorem wykwintnych trunków, z tego tekstu dowiesz się, gdzie możesz skosztować lokalnego wina. Zielonogórskie winnice szczycą się produkcją wybornych win białych. Solaris, Riesling czy Johanniter z każdym rokiem zyskują uznanie wśród enoturystów. W rozpoczynającym się sezonie będzie wiele okazji, by kolejny raz skosztować tych szlachetnych trunków – m.in. na spotkaniach z winiarzami w piwnicach winiarskich oraz na winnicach.

Kwiecień/maj

Pomysł na majówkę!

Zastanawiasz się co robić na majówkę? Na przełomie kwietnia i maja (29.04-7.05.2023) w Zielonej Górze odbędzie się III Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic. To niezwykła okazja do odwiedzenia historycznych piwnic winiarskich oczarowujących klimatem. Ich historia sięga czasów średniowiecza. W wielu z nich prowadzono wyszynk, w którym sprzedawano lokalne wino. Obecnie organizowane są tam degustacje komentowane. Również podczas III Lubuskiego Festiwalu Otwartych Piwnic i Winnic będziesz mógł rozkoszować się smakiem rodzimych win.

Piwnice winiarskie zwiedzisz za darmo, jednak aby degustować wino, warto wykupić karnet, który zrealizujesz w dniach 29.04-3.05. Natomiast od 4 do 7 maja będą otwarte winnice w województwie lubuskim (wspomniany karnet nie obejmuje degustacji na tych winnicach). Będzie to szansa, by poczuć wyjątkowy urok miejsc, których zapach i smak odnajdziesz w degustowanym winie.

Ale na tym nie koniec…

Grillobranie na winnicy

W maju jak w raju – to idealna pora na piknikowanie. Stąd pomysł, aby spotkać się w wyjątkowym miejscu: Winnogóra Winnica w Ogrodzie zaprasza na piknik 13 maja w godzinach 17.00-20.00. Można zabrać ze sobą koc oraz własny prowiant. Smak jedzenia podkreśli lampka wytrawnego wina.

A już 27 maja kolejna gratka: Winnica Cantina w Mozowie zaprasza na „Wino na św. Urbana I – Patrona winnic, rolników i dobrego urodzaju”. Z tej okazji na winnicy odbędzie się koncert Jarosława Królikowskiego, który wykona utwory między innymi Czesława Niemena. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00. Biletem wstępu będzie zakup lampki wina w cenie 20 zł (w tym kieliszek z grawerem).Czerwiec

Dla spragnionych wiedzy

A jeśli jesteś spragniony nie tylko smaku wykwintnego wina, ale również wiedzy o nim, 3 czerwca o godzinie 19.00 czeka na Ciebie odkrywanie rąbka winiarskiej tajemnicy. W sklepie „Kondrat Wina Wybrane” odbędzie się degustacja wina połączona ze spotkaniem z producentem. Bilety w cenie 100 zł do nabycia w sklepie. Kolejne tego typu spotkanie zaplanowano na 22 lipca.

Odkryj przeszłość z lampką wina w dłoni

W dniach 8-11 czerwca ponownie udostępnimy dla Was „Podziemną” Zieloną Górę. To właśnie wtedy odbędą się Dni Otwartych Piwnic Winiarskich, podczas których dostępnych do zwiedzania będzie 20 piwnic, a w nich zaprezentuje się około 30 winnic. Będzie to znakomita okazja do rozmów przy lampce wina, poznania tajników produkcji trunku i spędzenia czasu w miejscach przesiąkniętych winną historią. Co więcej, bilety na to świetne wydarzenie już są w sprzedaży!

Przy okazji zachęcamy do obejrzenia spotu wydarzenia:

Ale że nie samą historią człowiek żyje…

Lipiec

Ceramiczne cuda

W pierwszy weekend lipca (1-2 lipca) w godzinach od 14.00-20.00 w Sali Szeptów (ul. Sowińskiego 3) Winnica Mozów zaprasza na degustację wina połączoną z wystawą oryginalnej ręcznie robionej – a więc niepowtarzalnej w charakterze – ceramiki.

Impreza goni imprezę

Kolejny lipcowy weekend obfitujący w wydarzenia winiarskie to 8-9 lipca – w godzinach 12.00-18.00 odwiedzisz pięknie położoną Winnicę Julia odległą zaledwie 5 km od centrum Zielonej Góry. Posmakujesz w niej lokalnego wina oraz zwiedzisz Park Miniatur Historycznych Obiektów Winiarskich. Ponowna szansa na odwiedzenie winnicy bez wcześniejszej zapowiedzi będzie w dniach 19-20 sierpnia.

Na Winnicy Mozów wybrzmią rockowe dźwięki. Kiedy? 8 lipca, o godzinie 20.00 rozpocznie się koncert Damiana Ukeje promujący trasę  „I am Rock”n” Roll”. Artysta wykona utwory takich legendarnych zespołów jak: Nirvana, Metallica, Maanam, Prince i Kings of Leon. W trakcie imprezy będzie można skosztować dań z grilla, lodów, przekąsek, a przede wszystkim wina z tutejszej winnicy. Koncert nie jest biletowany, lecz będzie przeprowadzona zbiórka, aby móc podziękować artyście za występ (sugerowana kwota od 30zł). Liczba miejsc ograniczona – obowiązuje rezerwacja pod adresem: kontakt@winnica-mozow.pl.

Winnica Cantina wraz z Winnicą Pod Winną Górą zapraszają na degustacje wina 8 lipca 2023 (godziny 14.00-20.00) i 9 lipca (12.00-18.00) – przy ul. Jedności 3.

Dwa dni świętowania (29-30 lipca) – Fundacja Tłocznia zaprasza na Święto Sali Szeptów przy ul. Sowińskiego 3. W ramach imprezy odbędzie się spacer śladami Eduarda Seidela, płatna degustacja, spacer wieczorny z lampami naftowymi, zwiedzanie Sali szeptów – moc atrakcji.

Sierpień

Kino letnie na winnicy

12 sierpnia czeka Cię prawdziwie filmowa uczta, jeśli tylko zdecydujesz się wybrać na IX Edycję Kina Letniego połączonej z obchodami 20-lecia winnicy Winnogóra Winnica w Ogrodzie. Imprezę rozpocznie koncert, a o godzinie 21.00 zacznie się seans filmowy. Po seansie nie zabraknie dalszych atrakcji: niebo rozświetli się fajerwerkami. Warto nadmienić, że gościem specjalnym imprezy będzie znany i ceniony aktor oraz piosenkarz Filip Bajon. Wydarzeniu będzie towarzyszył smak lokalnego wina.

Wrzesień

Największe święto wina w Polsce

Mowa oczywiście o Winobraniu, które rokrocznie przyciąga rzesze turystów do Zielonej Góry. W dniach 9-17 września będzie się działo – koncerty, jarmark, wydarzenia kulturalne i oczywiście miasteczko winiarskie, gdzie będzie można degustować wino z lokalnych winnic. Ważnym elementem Winobrania jest Festiwal Kultury Winiarskiej – Winobusy. Wtedy specjalne autobusy zabiorą Cię na jedną z lokalnych winnic, gdzie posłuchasz niejednej ciekawej winiarskiej historii przy lampce wina.

O Winobraniu więcej dowiecie się tutaj.

Listopad/grudzień

Jesienne atrakcje

Tymczasem jesienną porą (11-12 listopada) Fundacja Tłocznia zaprasza na Święto Młodego Wina w piwnicach winiarskich. Wtedy to odbędą się degustacje rocznika 2023.

Natomiast 9 grudnia w piwnicy przy ul. Wodnej 32 zaplanowano jarmark bożonarodzeniowy: pokaz produkcji wina musującego, sprzedaż rękodzieła oraz – między innymi – wyborne wino z Winnicy Miłosz i Winnicy Jakubów.

Terminy podanych imprez mogą ulec zmianie z przyczyn od nas niezależnych, dlatego zachęcamy do śledzenia naszego kalendarza imprez. Znajdziecie w nim również mnóstwo innych, nie tylko winiarskich, imprez 🙂