Kalendarz Imprez Winiarskich 2023 – atrakcje przez cały rok!

Czas na nasze wino

Zielona Góra słynie z winiarskich tradycji kultywowanych od lat. Jeśli jesteś amatorem wykwintnych trunków, z tego tekstu dowiesz się, gdzie możesz skosztować lokalnego wina. Zielonogórskie winnice szczycą się produkcją wybornych win białych. Solaris, Riesling czy Johanniter z każdym rokiem zyskują uznanie wśród enoturystów. W rozpoczynającym się sezonie będzie wiele okazji, by kolejny raz skosztować tych szlachetnych trunków – m.in. na spotkaniach z winiarzami w piwnicach winiarskich oraz na winnicach.

Kwiecień/maj

Pomysł na majówkę!

Zastanawiasz się co robić na majówkę? Na przełomie kwietnia i maja (29.04-7.05.2023) w Zielonej Górze odbędzie się III Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic. To niezwykła okazja do odwiedzenia historycznych piwnic winiarskich oczarowujących klimatem. Ich historia sięga czasów średniowiecza. W wielu z nich prowadzono wyszynk, w którym sprzedawano lokalne wino. Obecnie organizowane są tam degustacje komentowane. Również podczas III Lubuskiego Festiwalu Otwartych Piwnic i Winnic będziesz mógł rozkoszować się smakiem rodzimych win.

Piwnice winiarskie zwiedzisz za darmo, jednak aby degustować wino, warto wykupić karnet, który zrealizujesz w dniach 29.04-3.05. Natomiast od 4 do 7 maja będą otwarte winnice w województwie lubuskim (wspomniany karnet nie obejmuje degustacji na tych winnicach). Będzie to szansa, by poczuć wyjątkowy urok miejsc, których zapach i smak odnajdziesz w degustowanym winie.

Ale na tym nie koniec…

Grillobranie na winnicy

W maju jak w raju – to idealna pora na piknikowanie. Stąd pomysł, aby spotkać się w wyjątkowym miejscu: Winnogóra Winnica w Ogrodzie zaprasza na piknik 13 maja w godzinach 17.00-20.00. Można zabrać ze sobą koc oraz własny prowiant. Smak jedzenia podkreśli lampka wytrawnego wina.

A już 27 maja kolejna gratka: Winnica Cantina w Mozowie zaprasza na „Wino na św. Urbana I – Patrona winnic, rolników i dobrego urodzaju”. Z tej okazji na winnicy odbędzie się koncert Jarosława Królikowskiego, który wykona utwory między innymi Czesława Niemena. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00. Biletem wstępu będzie zakup lampki wina w cenie 20 zł (w tym kieliszek z grawerem).Czerwiec

Dla spragnionych wiedzy

A jeśli jesteś spragniony nie tylko smaku wykwintnego wina, ale również wiedzy o nim, 3 czerwca o godzinie 19.00 czeka na Ciebie odkrywanie rąbka winiarskiej tajemnicy. W sklepie „Kondrat Wina Wybrane” odbędzie się degustacja wina połączona ze spotkaniem z producentem. Bilety w cenie 100 zł do nabycia w sklepie. Kolejne tego typu spotkanie zaplanowano na 22 lipca.

Odkryj przeszłość z lampką wina w dłoni

W dniach 8-11 czerwca ponownie udostępnimy dla Was „Podziemną” Zieloną Górę. To właśnie wtedy odbędą się Dni Otwartych Piwnic Winiarskich, podczas których dostępnych do zwiedzania będzie 20 piwnic, a w nich zaprezentuje się około 30 winnic. Będzie to znakomita okazja do rozmów przy lampce wina, poznania tajników produkcji trunku i spędzenia czasu w miejscach przesiąkniętych winną historią. Co więcej, bilety na to świetne wydarzenie już są w sprzedaży!

Przy okazji zachęcamy do obejrzenia spotu wydarzenia:

Ale że nie samą historią człowiek żyje…

Lipiec

Ceramiczne cuda

W pierwszy weekend lipca (1-2 lipca) w godzinach od 14.00-20.00 w Sali Szeptów (ul. Sowińskiego 3) Winnica Mozów zaprasza na degustację wina połączoną z wystawą oryginalnej ręcznie robionej – a więc niepowtarzalnej w charakterze – ceramiki.

Impreza goni imprezę

Kolejny lipcowy weekend obfitujący w wydarzenia winiarskie to 8-9 lipca – w godzinach 12.00-18.00 odwiedzisz pięknie położoną Winnicę Julia odległą zaledwie 5 km od centrum Zielonej Góry. Posmakujesz w niej lokalnego wina oraz zwiedzisz Park Miniatur Historycznych Obiektów Winiarskich. Ponowna szansa na odwiedzenie winnicy bez wcześniejszej zapowiedzi będzie w dniach 19-20 sierpnia.

Na Winnicy Mozów wybrzmią rockowe dźwięki. Kiedy? 8 lipca, o godzinie 20.00 rozpocznie się koncert Damiana Ukeje promujący trasę  „I am Rock”n” Roll”. Artysta wykona utwory takich legendarnych zespołów jak: Nirvana, Metallica, Maanam, Prince i Kings of Leon. W trakcie imprezy będzie można skosztować dań z grilla, lodów, przekąsek, a przede wszystkim wina z tutejszej winnicy. Koncert nie jest biletowany, lecz będzie przeprowadzona zbiórka, aby móc podziękować artyście za występ (sugerowana kwota od 30zł). Liczba miejsc ograniczona – obowiązuje rezerwacja pod adresem: kontakt@winnica-mozow.pl.

Winnica Cantina wraz z Winnicą Pod Winną Górą zapraszają na degustacje wina 8 lipca 2023 (godziny 14.00-20.00) i 9 lipca (12.00-18.00) – przy ul. Jedności 3.

Dwa dni świętowania (29-30 lipca) – Fundacja Tłocznia zaprasza na Święto Sali Szeptów przy ul. Sowińskiego 3. W ramach imprezy odbędzie się spacer śladami Eduarda Seidela, płatna degustacja, spacer wieczorny z lampami naftowymi, zwiedzanie Sali szeptów – moc atrakcji.

Sierpień

Kino letnie na winnicy

12 sierpnia czeka Cię prawdziwie filmowa uczta, jeśli tylko zdecydujesz się wybrać na IX Edycję Kina Letniego połączonej z obchodami 20-lecia winnicy Winnogóra Winnica w Ogrodzie. Imprezę rozpocznie koncert, a o godzinie 21.00 zacznie się seans filmowy. Po seansie nie zabraknie dalszych atrakcji: niebo rozświetli się fajerwerkami. Warto nadmienić, że gościem specjalnym imprezy będzie znany i ceniony aktor oraz piosenkarz Filip Bajon. Wydarzeniu będzie towarzyszył smak lokalnego wina.

14 sierpnia o godzinie 20.00 będzie miała miejsce druga odsłona New YORK FUNK NIGHT – LI’NARD’S MANY MOODS. Na funkowe klimaty zaprasza Zajazd Kultury ul. Jedności 78 (dawniej Zajazd Pocztowy).  Wystąpi pochodzący z Nowego Jorku basista Christopher Li’nard Jackson, który ma za sobą współpracę z takimi artystami jak Prince, czy Lauryn Hill. Linard przenosi na polski grunt amerykański funk w najlepszym wydaniu. Koszt biletu 90 zł. W czasie koncertu będzie obecna Winnica Aris. Będzie można degustować i kupić wina bezpośrednio ze stolika winnicy, a także spotkać się z właścicielami Winnicy.

Wrzesień

Największe święto wina w Polsce

Mowa oczywiście o Winobraniu, które rokrocznie przyciąga rzesze turystów do Zielonej Góry. W dniach 9-17 września będzie się działo – koncerty, jarmark, wydarzenia kulturalne i oczywiście miasteczko winiarskie, gdzie będzie można degustować wino z lokalnych winnic.

Ważnym elementem Winobrania jest Festiwal Kultury Winiarskiej – Winobusy. Wtedy specjalne autobusy zabiorą Cię na jedną z lokalnych winnic, gdzie posłuchasz niejednej ciekawej winiarskiej historii przy lampce wina.

O Winobraniu więcej dowiecie się tutaj.

VIII Winobranie na Winnicy Samorządowej

Już po raz siódmy na terenie Lubuskiego Centrum Winiarstwa odbędzie się Winobranie na Winnicy Samorządowej. Co ciekawe, tegoroczne święto, które obędzie się 23 września, połączone jest z jubileuszem 10-lecia powstania winnicy. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji i stoisk, wśród których nie zabraknie oczywiście lubuskich winiarzy i producentów produktów regionalnych. Zwieńczeniem dnia będą koncerty Faustyny Maciejczuk oraz gwiazdy wieczoru Kayah.

Na wydarzenie będzie można również dojechać bezpłatnymi autobusami, przygotowanymi specjalnie na tę okazję. Autobusy MZK linii 25 wyruszą o godzinie 16:00 i 18:00 z Centrum Przesiadkowego w Zielonej Górze i pojadą swoją standardową trasą, przedłużając ją do Lubuskiego Centrum Winiarstwa.

Październik

W dniach 14-15 października szykuje się moc atrakcji na Winnicy Mozów. Już po raz kolejny będzie miał miejsce Babski Weekend z Projekt Taniec – Monika Jerzynek. Propozycja skierowana do wszystkich Pań, które chcą zrelaksować się i oderwać od codzienności. W ofercie między innymi nocleg, nauka tańca, pyszne dania, spotkanie z sommelierem, degustacja wina, wieczór z niespodziankami.

Listopad/grudzień

Jesienne atrakcje

Tymczasem jesienną porą, a dokładnie 11listopada Lubuskie Centrum Winiarstwa zaprasza na VII Święto Lubuskiego Młodego Wina w Zaborze. Na gości czeka moc atrakcji. Między innymi w godzinach 14:00-18:00 odbędzie się jarmark winiarski oraz produktów regionalnych, prezentacja lubuskich winnic i lubuskiego młodego wina. O 14:00 nastąpi uroczyste otwarcie oraz wręczenie certyfikatów i nagród za najlepsze „ Lubuskie Młode Wino 2023”. O 14:30 koncert zespołu „Na Drugą Stronę”, a o 16:00 pokaz kulinarny prowadzony przez Jakuba Kuronia. Szczegóły dostępne są na stronie Lubuskiego Centrum Winiarstwa.

Degustacje komentowane

Ciekawą propozycję dla amatorów wytrawnych trunków ma również Skrzynka Wina, czyli wine bar przy ul. Sobieskiego. W jesienne wieczory (godz. 19.00) zaprasza na degustacje komentowane: 9 listopada Winnica Aris, 23 listopada Winnica Łukasz, 7 grudnia winnica Żelazny. Szczegóły na Facebooku.

Święto Młodego Wina Zielona Góra 2023

Kolejna okazja skosztowania lokalnego wina nadarzy się już 2 i 3 grudnia podczas trwania Święta Młodego Wina Zielona Góra 2023. Wydarzenie organizowane przez Fundację Tłocznia odbędzie się w trzech historycznych piwnicach winiarskich: Srebrnej Górze przy placu Słowiańskim 10 (obok hotelu Ruben), piwnicy Ernsta Mühle w parku Sowińskiego, Domu Stanów Ziemskich przy ul. Sikorskiego 6.

W piwnicach zaprezentuje się około 20 lubuskich winnic!

Piwnice będą otwarte: 2 grudnia (sobota) w godz. 12:00-23:00, a 3 grudnia (niedziela) – w godz. 12:00-19:00.  Ponadto w ramach Święta Młodego Wina odbędą się występy muzyków, wieczorny spacer z lampami naftowymi śladem winiarskich zabytków Zielonej Góry, spotkanie autorskie z Mirosławem Kulebą i promocja „Topografii obiektów winiarskich i winnic Zielonej Góry”.  Więcej informacji na temat wydarzenia znajdziecie tutaj.

Jarmark bożonarodzeniowy w piwnicy winiarskiej

Natomiast 9 grudnia w piwnicy przy ul. Wodnej 32 zaplanowano jarmark bożonarodzeniowy: pokaz produkcji wina musującego, sprzedaż rękodzieła oraz – między innymi – wyborne wino z Winnicy Miłosz i Winnicy Jakubów.

Terminy podanych imprez mogą ulec zmianie z przyczyn od nas niezależnych, dlatego zachęcamy do śledzenia naszego kalendarza imprez. Znajdziecie w nim również mnóstwo innych, nie tylko winiarskich, imprez 🙂