Top 5 miejsc na jesienny spacer

Top 5 miejsc na jesienny spacer

Ile kroków gwarantuje optymalną dzienną dawkę ruchu? Niektórzy mówią, że 7000, inni, że 10000. My nie znamy tej magicznej liczby, ale jedno jest pewne. Możesz ją osiągnąć podczas spaceru po Zielonej Górze. Jesień sprzyja malowniczym wycieczkom, dlatego tym razem zamiast siedzieć pod kołdrą i oglądać ulubiony serial, ubierz się cieplej i podziwiaj złotą odsłonę Zielonej Góry.
Ale zanim wyjdziesz z domu, sprawdź 5 propozycji miejsc, w które naszym zdaniem warto się teraz wybrać.

1. Wagmostaw

Zlokalizowany w Dolinie Luizy Wagmostaw to niepozorne, ale warte odwiedzenia miejsce. Przejdziesz się tu nie tylko w towarzystwie przyjemnego szumu fontanny, która jest centralnym punktem zalewu, ale też dźwięku kaczek* chowających się w zaroślach. Usiądź na pomoście lub na jednej z dostępnych ławeczek i ciesz się promieniami jesiennego słońca.
Dodatkowo, za sprawą placu zabaw w formie pirackiego statku, Wagmostaw przypadnie do gustu również dzieciom.

*Pamiętaj żeby nie dokarmiać kaczek pieczywem, ponieważ jest dla nich szkodliwe.

2. Wzgórza Piastowskie

Idealne miejsce na wędrówki nie istni…A jednak istnieje! To zielonogórskie Wzgórza Piastowskie, przez wielu nazywane zielonymi płucami miasta. Jesienią zmieniają swoją barwę na złotą, przez co stają się jeszcze bardziej malownicze. Z dala od zgiełku miasta na pewno naładujesz baterie na kolejne dni. Znajdziesz tu także świetnie oznakowane trasy nordic walking i właśnie jeden z takich szlaków Tobie polecamy. Który? Wybierz sam 😊 Znajdziesz je tutaj.

3. Las Odrzański

10 kilometrów od centrum Zielonej Góry znajduje się Las Odrzański. Kiedyś przez jego teren przepływała Odra, o czym świadczą liczne starorzecza. Możesz tu dojechać samochodem, rowerem lub autobusem MZK. W tym ostatnim przypadku czeka Cię jednak dłuższy marsz. Po dojściu do celu, możesz skorzystać m.in. ze ścieżki dydaktycznej przygotowanej przez Lasy Państwowe lub wybrać się w stronę Odry. Bogata, nadodrzańska przyroda z pewnością Cię zauroczy i pozwoli się zrelaksować! Maszerując pośród dzikiej, a zarazem spokojnej natury nie będziesz chciał szybko kończyć tego spaceru 😉

4. Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli

Skansen w Ochli to miejsce nie tyle na spacer, co na niezwykłą podróż… w czasie.
Na 13 hektarach czekają na Ciebie unikatowe budowle z kilku regionów, takich jak Łużyce czy Wielkopolska. Wyróżniającą się konstrukcją jest XVII-wieczna, w pełni drewniana wieża winiarska z Budachowa, przy której tradycyjną metodą palikową uprawiana jest winorośl. Na terenie skansenu organizowane są również wydarzenia i spotkania z artystami, które rozgrzewają nawet w chłodne dni. Wówczas poczujesz tu m.in. smakowity zapach lokalnych wyrobów czy też obejrzysz ozdoby świąteczne. Dodatkowo, dzięki położeniu muzeum w otoczeniu lasów, na pewno odczujesz jesienny klimat. 

5. Park Książęcy Zatonie

32 hektary parku, piękne alejki spacerowe i otaczająca nas przyroda.  Nic dziwnego, że Park Książęcy Zatonie to jeden z ulubionych kierunków Zielonogórzan. To właśnie tutaj, w otoczeniu kolorowych liści możesz wybrać się na spacer z najbliższymi lub na jesienną sesję zdjęciową! Parkowe plenery z pewnością pozwolą Wam na zrobienie wspaniałych fotografii. Będąc w Zatoniu nie zapomnij zajść do kawiarni mieszczącej się w Oranżerii. Rozgrzewająca kawa i smaczny deser na pewno się przydadzą 😊

Bonus

Deptak i szlak bachusikowy

Jeśli nie masz czasu na opuszczanie centrum, wybierze się na przechadzkę po Zielonogórskim Deptaku. Jeden z najdłuższych ciągów pieszych w Polsce, pełen kolorowych kamienic i kawiarenek na pewno przypadnie Ci do gustu. Swoim urokiem przyciągną Cię też małe Bachusiki pochowane w różnych zakątkach starego miasta. Może właśnie spacer ich szlakiem będzie ciekawym sposobem na poznanie Zielonej Góry?

Mapkę, dzięki której odnajdziesz wszystkie figurki możesz kupić w punkcie Informacji Turystycznej lub znaleźć tutaj.


Jeśli spodobał Ci się nasz wpis, będziemy wdzięczni za udostępnienie 🙂