Festiwal Otwartych Piwnic Winiarskich

Festiwal Otwartych Piwnic Winiarskich i Dni Otwartych Piwnic Winiarskich

Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w czerwcu 2019 roku i cieszyła się dużym powodzeniem. Zostało wtedy otwartych 11 z wielu piwnic winiarskich w Zielonej Górze, które w większości nie są na co dzień dostępne dla turystów. W każdej z nich czekali winiarze ze swoim winem przeznaczonym do degustacji oraz zakupu.

Piwnice winiarskie stanowią najlepiej zachowaną część zielonogórskiego winiarstwa. Obecnie w niektórych z nich znajdują się restauracje czy punkty usługowe. Inne z piwnic udostępnionych do zwiedzania podczas wydarzenia pochodzą także z późniejszych wieków (XVI, XVIII oraz XIX). Najpopularniejszą z nich jest zdecydowanie ta miesząca się w domku winiarskim Augusta Gremplera z 1818 roku, który obecnie jest częścią palmiarni zlokalizowanej na Winnym Wzgórzu w samym sercu miasta.

Niezwykle ciekawa jest także piwnica mieszcząca się przy ulicy Wodnej 32, należąca niegdyś do Johanna Seydela – jednego z najważniejszych zielonogórskich winiarzy i handlarzy winem. Oryginalny styl wyróżnia ją spośród innych piwnic winiarskich nie tylko w Zielonej Górze, ale i w całej Polsce! Warto odbyć spacer po wszystkich udostępnionych do odwiedzenia piwnicach, zwrócić uwagę na ich zróżnicowany charakter, a między ścianami przesiąkniętymi historią poczuć klimat dawnych, winiarskich czasów.