VII Ultramaraton Zielonogórski Nowe Granice

Ultramaraton Zielonogórski „Nowe Granice” to bieg liczący103,6 km (solo i w sztafetach).

Bieg powstał na pamiątkę połączenia miasta Zielona Góra z otaczającą go gminą Zielona Góra. Inne dystanse to 56 i 23 km. Jest też duathlon solo i w duecie.

Trasa wiedzie leśnymi drogami i ścieżkami oraz wałem wzdłuż Odry. Czasem zdarzy się kawałek asfaltu. Po drodze dużo pagórków, strumieni, pól, zagubionych w lesie jeziorek, zwalonych drzew. Czasem jakieś dziwadło jak np. świnie w swetrach, chroniony żółw (choć tak naprawdę jeszcze nikt go nie widział) poniemieckie bunkry, parę razy krzyż przydrożny czy pokutny, dwa wiadukty nad S3, coś jakby pustynia, trochę błota, wygwizdowa, szutru. Miejscami można dostrzec winnice, cmentarz, a po korekcie trasy także ruiny pałacu. I jeszcze wiele atrakcji. Swego czasu naszym znakiem rozpoznawczym była kałuża, a właściwie Kałuża. Chwilowo jej nie ma, ale spokojnie, bobry pracują i coś wymyślą 🙂

Profil trasy jest miejscami nieźle pofałdowany i potrafi dać w kość, ale nie będziemy Wam wmawiać, że to góry. Jednak takie „płaskie” ultra wcale łatwe nie jest. Po kilkudziesięciu km w nogach nawet najmniejszy podbieg wyzwala w biegaczu słowotok słów powszechnie uznawanych za nieparlamentarne. Poza tym, gdy droga przez las ciągnie się w nieskończoność, trzeba mieć silną głowę, by dobiec do końca odcinka. A głowę trudniej wytrenować niż nogi. Zakręt i znowu prosta. Znana wszystkim, jedyna w swoim rodzaju Hanna Sypniewska, która biegła u nas w 2. edycji powiedziała, że po płaskim biegnie się najciężej, bo po górkę można iść, z górki fajnie się zbiega, a po płaskim trzeba zasuwać.
No trzeba, bo limit wcale taki duży nie jest (14h30, ok. 8min23/km).

Zwykle bieg odbywa się w lutym. O 6 rano zawodnicy startują w kompletnej ciemności, jedynie światło rac i czołówek oświetla drogę. Potem są świadkami budzącego się dnia, pierwszych promieni słońca nad zamarzniętymi polami, następnie można zaobserwować leśne życie toczące się swoim rytmem, a na koniec żegnać zachodzące słońce.

W tym roku pobiegniemy w jesiennej aurze – 25 września. Słońce wstanie o 6:49 i zajdzie równo 12 godzin później. Będzie więcej barw, dłuższy dzień i więcej okazji do podziwiania zielonogórskiej przebogatej przyrody. Sami jesteśmy ciekawi, jak to będzie, ale jednego możecie być pewni – dołożymy wszelkich starań, abyście wyjechali od nas z niezapomnianymi wrażeniami.

WOLNE MIEJSCA JESZCZE DOSTĘPNE.
Szczegóły i zapisy na: http://nowegranice.pl/

Data

25 wrz 2021
Expired!

Czas

06:00 - 20:00

Więcej informacji

Czytaj więcej
Kategoria
REJESTRACJA