Wystawa patchworków o tematyce winiarskiej

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza do obejrzenia wystawy pt. „Winobranie”.

Na ekspozycji, będącej efektem współpracy członkiń Stowarzyszenia Polskiego Patchworku z Muzeum, zaprezentowanych zostanie ponad 20 ciekawych tkanin artystycznych. Ich inspiracją był region lubuski bogaty w przepiękne winnice, winne krajobrazy i różnorodne wina. Powstałe prace są wyrazem interpretacji bogatych tradycji winiarskich, zwłaszcza wrześniowe Winobranie w Zielonej Górze.

Patchwork to technika szycia, która polega na łączeniu ze sobą kawałków materiałów o różnorodnej kolorystyce, fakturze, wzorach i wielkości w większą całość. W tym celu wykorzystuje się fragmenty materiałów w kształcie trójkątów, kwadratów, wielokątów i prostokątów zszyte ze sobą według ustalonej kolejności, które w efekcie tworzą dekoracyjną powierzchnię. Niewątpliwą zaletą wykonanych w ten sposób ozdób jest nie tylko unikatowy charakter, bo ich wzory są praktycznie niepowtarzalne, ale także możliwość wykorzystania niepotrzebnych skrawków i resztek tkanin.

Prace wykonane są różnymi technikami patchworku z wykorzystaniem elementów farbowania tkanin, malowania farbami oraz naszywania drobnych ozdobnych elementów. Zastosowanie różnych technik patchworku pozwoliło na tworzenie tzw.: art quiltów czyli „artystycznych obrazów”.

Termin wystawy – 31.08-9.10.2022
Kurator wystawy – dr Arkadiusz Cincio

Data

01 wrz 2022
Expired!

Czas

Cały dzień

Lokalizacja

Muzeum Ziemi Lubuskiej
al. Niepodległości 15, 65-048 Zielona Góra