Na turystycznym szlaku z UZ!

Na turystycznym szlaku z UZ!

W ostatnim stuleciu charakter oraz krajobraz Zielonej Góry znacznie się zmienił. Z miasta przemysłowego, w którym prężnie działały m.in. zakłady włókiennicze czy wytwórnie alkoholi, stała się ona ośrodkiem akademickim przyjaznym dla młodych ludzi. I to właśnie Uniwersytet Zielonogórski był świadkiem tej przemiany!

UZ to miejsce, które mocno wpływa na prestiż i rozwój miasta, z powodzeniem kształcąc specjalistów w przeróżnych dziedzinach. Jednak czy uniwersytet to tylko nauka? Otóż nie! To też bogata historia, ciekawe wydarzenia i tętniące życiem miejsca.

Tym razem w ramach wiosennego spaceru zapraszamy na przechadzkę, podczas której poznasz bliżej zielonogórską uczelnię, jej budynki i atrakcje. Spójrz z nami na UZ turystycznie! Obiekty związane z UZ mogą okazać się warte zobaczenia dla każdego – absolwenta, studenta, kandydata czy gościa spoza naszego miasta. Jesteśmy przekonani, że część opisanych przez nas miejsc będzie dla Ciebie zaskoczeniem, dlatego zapraszamy do lektury.

Na dobry początek – Rektorat 🙂

To serce uniwersytetu – siedziba władz uczelni. Sam budynek jest imponujący – ciekawy architektonicznie, bogato zdobiony m.in. witrażami i charakterystycznym wejściem zakończonym łukiem. W 2009 r. Rektorat UZ zdobył tytuł Lubuskiego Mistera Budowy w kategorii Adaptacje i remonty. Znajduje się on w obrębie Starego Rynku, przy ul. Licealnej (spójrz w uliczkę na wprost od Wieży Głodowej), ale jego tylną fasadę można dostrzec od strony al. Konstytucji 3 Maja.

Co ciekawe, jego historia wcale nie zaczyna się od edukacji, z którą jest teraz związany. W XVII w. był tutaj ogród należący do parafii św. Jadwigi Śląskiej. Następnie w 1850 r. ówczesny burmistrz Grünbergu – Christoph Kauffmann postawił tu trzykondygnacyjny dom. Dopiero na początku XX w. budynek zyskał charakter edukacyjny, przeszedł przebudowy i na przestrzeni lat stawał się siedzibą różnych szkół, zaczynając od miejskiego liceum dla dziewcząt.

Obecnie obiekt należy do Uniwersytetu Zielonogórskiego. Poza biurami dla administracji, w budynku znajduje się też Galeria Rektorat im. Zenona Polusa, w której odbywają się wystawy artystyczne.

Przed wejściem do Rektoratu, przechodniów wita bachusik. A kto to taki…?

Bachusiki UZ

Na pewno słyszałeś już o zielonogórskim szlaku bachusikowym. Składa się na niego ponad 60 zabawnych figurek nawiązujących do tradycji winiarskich miasta. Pierwsze z nich pojawiły się w Zielonej Górze już w 2010 roku, ale czy wiedziałeś, że swoje figurki ma również UZ? Spacerując uniwersyteckim szlakiem, znajdziesz aż 3 bachusiki ufundowane przez naszą uczelnię. Uzetikus, Banachus i ŻakUZ Jubilatus to prawdopodobnie najbardziej wykształcone bachusiki w mieście!

Każdy specjalizuje się w innej dziedzinie i zlokalizowany jest przy innym budynku UZ, dlatego poszukując ich, przemierzysz wszerz niemal całą Zieloną Górę. Wspomniane figurki znajdziesz przy Rektoracie, Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii oraz Bibliotece Uniwersyteckiej. Po zakończonych poszukiwaniach nie zapomnij o pamiątkowych zdjęciach. Koniecznie wrzuć je na instagram i oznacz #visitzielonagora i #weźkieruneknaUZ 🙂

A jeśli chcesz poznać resztę naszych bachusików, to na pewno przyda Ci się specjalna mapa. Możesz ją zakupić w punktach Visit Zielona Góra lub pobrać w wersji elektronicznej tutaj.

Polowanie na czarownice

Udział w spotkaniach z szatanem w czasie sabatu był powszechną praktyką czarownic. A przynajmniej tak uważali mieszkańcy Europy, gdzie procesy czarownic trwały od XIV do połowy XVIII w. Również Zielona Góra ma ten mroczny etap w swojej historii. Pierwszy proces czarownic w naszym mieście odbył się w 1640 r. Łącznie w ciągu trzech lat życie straciły 23 kobiety – głównie mieszkanki pobliskich wsi. Obecnie o tym rozdziale z dziejów miasta dowiesz się więcej w Muzeum Ziemi Lubuskiej w dziale Muzeum Tortur. Eksponaty, rysunki, a nawet postać kata na pewno przyprawią Cię o gęsią skórkę.

Jednak ekspozycja w Muzeum Ziemi Lubuskiej to nie jedyny sposób na poznanie historii czarownic z Zielonej Góry. Ciekawą propozycją, dzięki której odkryjesz również mniej znane zaułki Winnego Grodu, jest specjalna gra miejska. Quest „Polowanie na czarownice” został przygotowany przez studentki kierunku turystyka i rekreacja na Uniwersytecie Zielonogórskim. Gra startuje przy Rektoracie.

Podążając śladami jednej ze skazanych za czary kobiet, będziesz rozwiązywał kolejne zagadki i zadania. Niektóre z nich są naprawdę podchwytliwe i sami musieliśmy się mocno zastanowić nad odpowiedziami. Na końcu gry poznasz hasło i przy okazji imię głównej bohaterki gry.

Jeśli jesteś zainteresowany taką formą spędzenia czasu, to Quest do pobrania jest dostępny tutaj.

Inne zielonogórskie gry opisywaliśmy też w tym wpisie.

Kosmiczna mozaika!

Ciepłe kolory i twarz uśmiechniętego kosmonauty przyciągają wzrok już z daleka. Mozaika znajduje się na ścianie auli UZ przy ul. Podgórnej. Skąd wziął się pomysł na takie dzieło? W 1961 r. Jurij Gagarin – pierwszy człowiek, który był w kosmosie, odwiedził Zieloną Górę. Było to wydarzenie na wielką skalę, a kosmonautę witały wówczas tłumy mieszkańców. Utworzona 4 lata później Wyższa Szkoła Inżynierska otrzymała jego imię. W 1969 r. zielonogórscy artyści – Witold Cichacz i Henryk Krakowiak przyozdobili uczelnię podobizną jej patrona.

Mozaika do dziś jest jedynym z najbardziej charakterystycznych miejsc na UZ i w mieście. To obowiązkowy punkt do zrobienia selfie 😉

Szpital uniwersytecki

W trakcie spaceru może zdarzyć się tak, że Twoim oczom ukaże się żółty helikopter ratowniczy lądujący na dachu jednego z budynków. I nie będzie pewnie w tym wielkiego zaskoczenia, ale miejscem lądowania jest budynek Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego. To właśnie tutaj na kilkudziesięciu oddziałach, swoje umiejętności mogą szkolić studenci kierunków medycznych UZ.

Część rozległego dziś kompleksu wzniesiona została na początku XX w. jako dom macierzysty Ewangelickiego Stowarzyszeniu Sióstr „Bethesda”. Był to początek powstania większego centrum leczniczego. Za ciekawy można uznać fakt, że dokumentację projektową wykonał wybitny grünberski radca budowlany Albert Severin – zwany również „pierwszym architektem Grünbergu”. Zaprojektował on też m.in. Wieżę Bismarcka, Plac Bohaterów czy Park Piastowski. A skoro już o parkach mowa… Tuż przy szpitalu znajdziesz największy zielonogórski park – Park Tysiąclecia – którego odnowione alejki zachęcają do spacerów na świeżym powietrzu.

Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego został utworzony w 2007 r. w miejscu przedwojennego ogrodu. Volkspark (Park Ludowy), bo tak się wówczas nazywał, powstał w 1927 r. Jego projekt współtworzył były kierownik ogrodu botanicznego we Wrocławiu – inspektor Rickheben. Niestety, po zakończeniu II wojny światowej zielonogórski ogród zaczął powoli zarastać i znikać z mapy miasta.

Obecnie w Ogrodzie Botanicznym UZ zobaczysz ponad 500 gatunków i odmian roślin. Kilka działów tematycznych, na które jest podzielony, na pewno zainteresuje Cię podczas wiosennej przechadzki. Odpoczniesz tu na łonie natury.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego miejsca, to zachęcamy do przeczytania tekstu: Najlepsze miejsce na wiosenny spacer, w którym szerzej opisaliśmy naszą wiosenną wizytę.

Kampusy

To małe miasteczka studenckie, w których skupia się życie zielonogórskich studentów: od mieszkania, przez naukę, po rozrywkę. UZ posiada 2 kampusy zlokalizowane w dwóch różnych częściach miasta: Kampus A (ul. Podgórna/ul. Prof. Z. Szafrana) oraz Kampus B (al. Wojska Polskiego). To właśnie one towarzyszyły początkom tradycji akademickich w Zielonej Górze, które sięgają 1965 r. Uczelnie zielonogórskie, które niegdyś tam działały połączyły się w 2001 r. i utworzyły Uniwersytet Zielonogórski.

Kampus A: lokalizacja siedziby dawnej Wyższej Szkoły Inżynierskiej przekształconej później w Politechnikę Zielonogórską. Znajdują się tu także nowoczesne, oszklone budynki w odcieniach niebieskiego. Świetnie prezentują się one na zdjęciach! 😉 Wieczorami możesz zrelaksować się tu w klubie studenckim „U Ojca”, który organizuje m.in. dyskoteki i stand-upy.

Kampus B: siedziba dawnej Wyższej Szkoły Nauczycielskiej przekształconej później w Wyższą Szkołę Pedagogiczną. Uważa się, że to właśnie tutaj, przede wszystkim w kultowym klubie „Gęba”, rozpoczęła się historia Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Kabarety założone przez absolwentów zielonogórskiej uczelni podbiły sceny w całym kraju!
Dziś można wybrać się tu na dyskotekę lub koncert do klubu studenckiego „Wyspa”. 

Na szczególną uwagę zasługuje znajdująca się na kampusie B Biblioteka Uniwersytecka – największa biblioteka naukowa w województwie lubuskim działająca w nowoczesnym obiekcie z 2012 r. Szklane fasady umożliwiają naukę w relaksujących okolicznościach – z widokiem na pobliski las. Organizowane są tu także różne wydarzenia, m.in. wystawy artystyczne czy otwarte wykłady. Co ciekawe, w 2013 r. Biblioteka Uniwersytecka zdobyła tytuł Lubuskiego Mistera Budowy w kategorii Budownictwo użyteczności publicznej. To świetny obiekt dla miłośników fotografii, o czym świadczy fakt, że w 2022 r. odbył się tu pierwszy zielonogórski Instameet.

Obok budynków uczelni można odpocząć na rozległej polanie, z której rozciąga się widok na piękną, zieloną aleję biegnącą wzdłuż kampusu oraz na odnowiony akademik Wcześniak. Parę kroków dalej można zobaczyć równie interesujący budynek Archiwum Państwowego.

Dawna siedziba loży masońskiej

Cofnijmy się na chwilę nieco w przeszłość. A konkretnie o… 194 lata. To właśnie wtedy powstał kolejny budynek na naszej liście – Resursa. Zapytasz pewnie skąd to nietypowe określenie? Otóż obiekt został zbudowany przez stowarzyszenie kupców – Ressourcen-Verein i to właśnie stąd wzięła się jego nazwa.

Niegdyś na parterze budynku znajdowała się restauracja. Pierwsze piętro mieściło salę balową i scenę przeznaczone na cele stowarzyszeń i organizacji, natomiast na drugim piętrze znajdowała się biblioteka. Swego czasu Resursa była również siedzibą loży masońskiej Erwin für Licht und Recht. Członkami loży było wielu bogatych i wpływowych zielonogórzan, wśród nich m.in. winiarz August Grempler czy fotograf Otto Linckelmann.

Obecnie w tym historycznym budynku zlokalizowanym przy placu Słowiańskim mieści się Wydział Prawa i Administracji UZ. Miejsce to jest wręcz idealne do szkolenia przyszłych jurystów, ponieważ tuż obok znajdują się budynki sądów. Dodatkowo w przerwie od zajęć będzie można odpocząć lub pouczyć się na rewitalizowanym właśnie placu.

13 posterunek


W willi z końca XIX w. obecnie swoją siedzibę mają Media Akademickie oraz Biuro Promocji Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pod względem architektonicznym, willa wyróżnia się bogato zdobioną stolarką okienną i drzwiową.

Skąd wzięła się potoczna nazwa 13 posterunek? Po 1, adres kamienicy to al. Niepodległości 13. Po 2, kilka lat temu mieścił się tutaj I komisariat zielonogórskiej policji, zwany „trzynastką”.

Dziś wewnątrz budynku znajdują się biura oraz redakcja wyposażona w profesjonalny osprzęt i oprogramowanie komputerowe do emisji radiowo-telewizyjnej. Są tu także dwa studia radiowo-telewizyjne, w tym tzw. green screen do tworzenia wirtualnej przestrzeni.

Artystyczne akcenty na 20-lecie

W ostatnim czasie coraz popularniejszą atrakcją turystyczną miast staje się także sztuka uliczna, czyli murale. W Zielonej Górze również znajdziesz wiele ciekawych malowideł, w tym 3 zlokalizowane na trenie samego uniwersytetu.

Murale te powstały w 2021 r. w ramach obchodów 20-lecia istnienia uczelni. Zaprojektowali je zielonogórscy studenci, a ich pomysły zostały wybrane w konkursie. Murale przedstawiają studenckie symbole oraz nawiązują do 20 urodzin UZ, są barwne i wesołe. Koniecznie zobacz je wszystkie!

Lokalizacje: ul. Energetyków 2, ul. Prof. Z. Szafrana, al. Wojska Polskiego 65

Rowerem miejskim z kampusu na kampus (i nie tylko)

Setki kilometrów dróg dla rowerów dostępnych w Zielonej Górze zachęcają do odkrywania miasta z perspektywy dwóch kółek. Jazda na rowerze zapewni Ci nie tylko dawkę aktywności i relaksu po ciężkim dniu na uczelni, ale także pozwoli poznać walory miasta. Po bezpiecznych asfaltowych ścieżkach dojedziesz m.in. do takich atrakcji jak wspomniany Ogród Botaniczny, a także Park Książęcy Zatonie, Muzeum Etnograficzne w Ochli czy przystań nad Odrą w Cigacicach. Pomysłów na wycieczki na pewno znajdziesz u nas mnóstwo.

Co ważne, jeśli nie masz akurat swojego roweru, to do Twojej dyspozycji jest aż 400 rowerów miejskich! 40 stacji zlokalizowanych na terenie całego miasta ułatwi Ci komunikację. My szczególnie polecamy 3 stacje ZRM:

  • Stacja nr 1129 – ul. Podgórna (UZ),  
  • Stacja nr 1136 – al. Wojska Polskiego (UZ),
  • Stacja nr 1148 – pl. Słowiański.

Znajdziesz je tuż przy budynkach UZ, dlatego bez problemu dojedziesz nie tylko do atrakcji turystycznych miasta, ale również nie spóźnisz się na ważny egzamin.

Winiarstwo: Jak UZ wspiera lokalną tradycję?

Chciałbyś zostać winiarzem? Ze względu na swoje wielowiekowe tradycje winiarskie, Zielona Góra jest idealnym miejscem do spełnienia tego marzenia! Co więcej, Uniwersytet Zielonogórski pomoże Ci zdobyć odpowiednie umiejętności i wiedzę na ten temat. Wybierz się na studia podyplomowe na kierunek enologia (winoznawstwo)! Podczas zajęć laboratoryjnych i wyjazdów terenowych będziesz mnóstwo praktykował. Czego dokładnie możesz się nauczyć? Sprawdź na wnb.uz.zgora.pl.

Uniwersytet Zielonogórski wspiera lokalne tradycje winiarskie również poprzez współpracę z winiarzami na winnicy w Zaborze (ok. 17 km od Zielonej Góry) znajdującej się obok Lubuskiego Centrum Winiarstwa. Dodatkowo spółka UZ – Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku bada proces produkcji wina, a także kompleksowo wspomaga innowację i rozwój sektora winiarskiego w regionie.

Poza tym nazwa święta zielonogórskich studentów Bachanalia” nawiązuje do boga wina – Bachusa, który jest kluczowym symbolem Zielonej Góry. Bachanalia to dla studentów czas pełen dobrej zabawy i atrakcji. Koncerty, dyskoteki, Wielkie Grillowanie czy konkursy to tylko niektóre z punktów programu. Najbliższe Bachanalia startują już 22 maja, więc nie przegap okazji na udział w tej wyjątkowej imprezie!

Zielonogórska alma mater w turystycznej odsłonie

Teraz znasz już większość obiektów uniwersyteckich od zabytkowych po te współczesne. Przy okazji poznałeś część historii zarówno uczelni, jak i miasta. Możesz dostrzec jak przez lata zmieniała się architektura, co działo się w Zielonej Górze i jak rozwijał się sam uniwersytet. Być może po takim spacerze zdecydujesz się na studia w naszym mieście, a jeśli już tu studiujesz, to może w codziennym biegu zwolnisz i wczujesz się w ducha tych miejsc.

Wkręć się z nami w Zieloną Górę i weź kierunek na UZ!

Blog napisany we współpracy Visit Zielona Góra z Biurem Promocji UZ.