Checklista zielonogórskiego studenta (i nie tylko!)

Dlaczego warto studiować w Zielonej Górze?

W odpowiedzi na to pytanie przychodzi nam do głowy co najmniej kilka powodów. Pierwsze z nich na pewno dotyczą samego Uniwersytetu Zielonogórskiego, który jest uczelnią kameralną, nastawioną na rozwój i otwartą na ludzi.

Jednak poza stricte akademickimi kwestiami, istotne jest też otoczenie, w jakim się studiuje. Oprócz komfortu i spokoju życia, które z pewnością zapewni Ci Zielona Góra, znajdziesz tu również mnóstwo urokliwych miejsc, elementów związanych z lokalną historią i kulturą, a także ciekawych wydarzeń.

Od inauguracji roku akademickiego mija równo miesiąc. Jesteśmy zatem przekonani, że studenci 1 roku zdążyli już wstępnie poznać funkcjonowanie uczelni. Teraz najwyższy czas, aby po zajęciach wyjść na miasto! W końcu… studia to nie tylko nauka!

Zanim zaczniemy, koniecznie pobierz checklistę przygotowaną przez Biuro Promocji UZ i odhaczaj punkty razem z nami. Gotowe? No to startujemy!

1. Odszukaj figurki bachusików na zielonogórskim deptaku

Na pewno wiesz już, że Zielona Góra nazywana jest miastem Bachusa. I rzeczywiście, jest on symboliczną postacią naszego miasta, której nie sposób nie zauważyć. O swojej obecności daje znać zwłaszcza w trakcie Winobrania, kiedy przejmuje klucze do miasta.

Ale czy wiedziałeś o tym, że poza nim na zielonogórskich ulicach chowają się również małe bachusiki? Jest ich już ponad 65, a ich liczba ciągle rośnie. Każdy z nich ma zabawne imię i pełni ważną dla miasta rolę. Spróbuj znaleźć je wszystkie i poznaj Zieloną Górę z zupełnie innej perspektywy. Świetna zabawa w pakiecie!

Poszukiwania ułatwi specjalna mapka bachusikowa dostępna w punktach informacji turystycznej lub online tutaj.

2. Zrób selfie z pomnikiem Bachusa i napisem „I <3 Zielona”

Pomnik Bachusa i napis „I <3 Zielona” to jedne z głównych selfie pointów Zielonej Góry.

Poza tym, że pomnik i instalacja są charakterystyczne same w sobie, to w dodatku znajdują się w centralnych punktach miasta. Pierwszy stoi dumnie na środku zielonogórskiego deptaku, przy skrzyżowaniu ulic: Żeromskiego i Kupieckiej, a w tle ma piękne, kolorowe kamienice.

Drugi z nich znajduje się tuż przy Palmiarni Zielonogórskiej, skąd rozpościera się widok na cały Park Winny.

Zrób zdjęcie w Zielonej Górze:)

Zrób zdjęcie, dodaj je w social mediach i koniecznie oznacz nas hasztagami #visitzielonagora oraz #uniwersytetzielonogórski ! Najciekawsze fotki na pewno pojawią się naszych profilach instagramowych.

3. Zjedz obiad w tropikalnym otoczeniu Palmiarni Zielonogórskiej

Kto w trakcie intensywnej nauki do egzaminu nie marzy o egzotycznych wakacjach? Wszyscy to znamy, prawda? Ale uwaga, w Zielonej Górze też możesz poczuć klimat egzotyki. Jak to możliwe? Wystarczy, że wybierzesz się do  Palmiarni. To jeden z najbardziej charakterystycznych budynków miasta, który na dobre wpisał się w jego krajobraz i jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki.

Rośliny z całego świata, w tym jedna z najwyższych palm w tej części Europy na pewno pozwolą Ci naładować „baterie” i złapać oddech w trakcie sesji. Warto również podkreślić, że na miejscu można… zjeść obiad. Nasza palmiarnia pełni funkcję restauracji i zapewniamy, że posiłek w takich okolicznościach smakuje wyjątkowo.

Co ciekawe, Palmiarnia dobudowana jest do historycznego domku winiarskiego z 1818 r., a akcenty winiarskie i pokazową winnicę znajdziesz też w pobliskim Parku Winnym!

Uwaga! Obiekt jest nieczynny w poniedziałki, więc pamiętaj o tym, planując zwiedzanie miasta.

4. Podziwiaj panoramę miasta z tarasu widokowego w Palmiarni

Wejście po kilkuset schodach czy szybki wjazd windą? Wybór drogi prowadzącej na tarasy widokowe w Palmiarni zależy od Ciebie. Jednak niezależnie od tego, na którą z nich się zdecydujesz, jedno jest pewno – nie rozczarujesz się.

Widok na panoramę Zielonej Góry i winne krzewy rosnące w Parku Winnym z pewnością będzie jednym z tych, do których będziesz chętnie wracał w trakcie pobytu w Zielonej Górze. Jest to również doskonałe miejsce do podziwiania zachodów słońca.

Ciekawostka: Latem na samej górze panują iście tropikalne temperatury dochodzące nierzadko do 50 stopni Celsjusza!

5. Złap golden hour w Parku Winnym

Golden hour, czyli złota godzina to pora po wschodzie lub przed zachodem słońca. Jedni wolą wstać wcześnie, kiedy miasto jeszcze śpi, inni spędzać długie wieczory na powietrzu. Nieważne czy rano, czy wieczorem – warto zjawić się o złotej godzinie obok Palmiarni.

Wówczas dzieje się tu magia! Promienie przedzierają się przez winorośle, prześwietlają złocistą łuną ich liście oraz odbijają się w kaskadach wodnych i szklanej konstrukcji samej Palmiarni.

To świetny czas i miejsce, żeby podziwiać panoramę miasta skąpaną w delikatnym słońcu. Szukaj ciekawych kadrów i uchwyć je na zdjęciu. Złoto-godzinowe naturalne światło stwarza idealne warunki dla miłośników fotografii! 

6. Odwiedź jedną z lokalnych winnic

Jeśli lubisz zwiedzanie w myśl slow tourism, czyli m.in. odkrywanie lokalnych zakątków i kultury, to ta propozycja jest wprost stworzona dla Ciebie!  

Historia Zielonej Góry nierozerwalnie wiąże się z tradycjami winiarskimi. Od wieków tutejszy klimat oraz ukształtowanie terenu sprzyjało uprawie winorośli. Mimo wzlotów i upadków na przestrzeni lat, tradycje te są kultywowane aż do dziś.

W okolicy Zielonej Góry i w całym województwie lubuskim funkcjonuje wiele winnic. Rzecz jasna można je odwiedzać! Taka wizyta to doskonała okazja, by zobaczyć, jak wygląda praca winiarza i jak powstaje wino, a przy tym poczuć klimat winiarskiego świata. Winiarze oprowadzą Cię po swojej posiadłości, uraczą ciekawymi opowieściami i przygotują degustację regionalnych trunków oraz potraw. A to wszystko w otoczeniu pięknych krajobrazów!

Uwaga: Przed wizytą koniecznie skontaktuj się z wybraną winnicą! Dane kontowe są dostępne w zakładce Winnice.

Dodatkowo warto wybrać się do Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze (ok. 15 km od Zielonej Góry), gdzie możesz poznać historię i współczesność winiarstwa. Obok budynku znajduje się także okazała winnica, na której Uniwersytet Zielonogórski współpracuje z winiarzami.

Droga do tego miejsca jest równie urokliwa – biegnie po pagórkach oraz przez środek winnicy, a tym samym zapewnia niesamowite widoki rodem z największych rejonów winiarskich Europy!

7. Przenieś się w czasie w Muzeum Etnograficznym w Ochli

Muzeum Etnograficzne to miejsce, w którym poznasz zróżnicowaną kulturę ludową naszego regionu. Znajduje się tutaj kilkadziesiąt zabytkowych obiektów z Dolnych Łużyc, Zachodniej Wielkopolski i Dolnego Śląska, które przybliżą Ci obraz dawnej wsi. Zwiedzając, odbędziesz podróż w czasie! 

Poza stałą ekspozycją, atrakcją skansenu są także wydarzenia, takie jak m.in.: Święto Miodu, tradycyjne Winobranie, Dobre, Smaczne, bo Lubuskie! oraz różnego typu targi i jarmarki. Podczas takich imprez możesz spotkać lokalnych producentów, artystów i rzemieślników, obejrzeć ich dzieła, poznać tutejsze tradycje i obyczaje oraz skosztować pysznych regionalnych wyrobów. Przed tym ostatnim z pewnością nie uciekniesz. Kuszące zapachy roztaczające się wśród chat Ci na to nie pozwolą! 😉

8. Zrelaksuj się w Parku Książęcym Zatonie i odkryj jego bogatą historię

Park Książęcy w Zatoniu (dzielnicy Zielonej Góry) to jedno z najważniejszych historycznie i kulturowo miejsc w regionie! To tutaj w XIX wieku swoją letnią rezydencję miała słynna na salonach Europy księżna Dorota de Talleyrand-Périgord.

Dziś w 52-hekatorym parku krajobrazowym zobaczysz m.in. zabezpieczone ruiny XVII-wiecznego pałacu, Świątynię Różaną oraz zjawiskową przyrodę. Park robi wrażenia o każdej porze roku, ale to wiosną można poczuć w powietrzu charakterystyczny zapach kwitnącego czosnku niedźwiedziego, który jest symbolem tego miejsca. Co więcej, po relaksującym spacerze warto przysiąść w kawiarni znajdującej się w Oranżerii i skosztować pysznych wypieków oraz aromatycznej kawy lub herbaty.

Zatoński zespół parkowo-pałacowy to interesujące miejsce dla miłośników natury, architektury krajobrazu oraz zabytkowych budynków. Park stwarza także świetne warunki do nauki w spokoju i ciszy, z dala od zgiełku miasta, na łonie natury, wśród kojącego śpiewu ptaków i szumu wiatru w koronach drzew.

Wskazówka: Rozłóż koc na łące Joanny – to wielka polana, z której roztacza się widok na cały park!

9. Obejrzyj pokaz w Planetarium Wenus

Zamiast po raz kolejny wyszukiwać serial na ulubionej platformie z czerwonym logo, wybierz się do czerwonego budynku zielonogórskiego Planetarium. Edukacyjna wizyta w tym nietuzinkowym miejscu na pewno wpłynie pozytywnie na działanie Twojego zmęczonego nauką mózgu.

Bo przecież ciągle pilnie się uczysz, prawda? 😉

Na miejscu poza możliwością obejrzenia seansu na ruchomej kopule (dostępne są także filmy w technologii 3D), możesz też sprawdzić, ile ważyłbyś np. na Marsie czy Saturnie, a także zobaczyć wystawę meteorytów. Szczegóły wizyty możesz zaplanować tutaj.

Co ciekawe, zaledwie kilka kroków od Planetarium zlokalizowany jest budynek Rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Warto tam podejść nie tylko dlatego, że znajduje się tu jeden z Bachusików, ale też z powodu interesującej architektury tego obiektu.

10. Wybierz się na spacer po zielonogórskiej krainie nordic walking

Lubisz aktywny wypoczynek? W takim razie skieruj swoje kroki na Wzgórza Piastowskie. To zielone płuca miasta i lokalizacja wielu szlaków nordic walking. Do źródełka, Szybki Bismarck czy Jagodowych Wzgórz to nazwy zaledwie kilku z nich. Wszystkie szlaki są dobrze oznakowane, więc na pewno się tam nie zgubisz, a różnorodna przyroda i wszechobecna zieleń sprawią, że tak jak my zakochasz się w tych pięknych terenach.

Ich ukształtowanie zainteresuje też miłośników jazdy MTB. Jeśli jesteś jednym z nich, to mocniejsze podjazdy i szybkie zjazdy dostarczą Ci mnóstwa świetnej zabawy. Polecamy też zielonogórskie ścieżki rowerowe i single track 4 żywioły, na którym można spędzić mnóstwo czasu, walcząc o jak najlepsze rezultaty.

11. Spędź aktywnie czas w Centrum Rekreacyjno-Sportowym

Jeśli na leśnych trasach nie czujesz się jak ryba w wodzie, to na pewno doskonale odnajdziesz się w Centrum Rekreacyjno-Sportowym. Czeka tu na Ciebie 8-torowy basen o długości 25 m, część z efektownymi zjeżdżalniami (jedna z nich ma długość aż 210 metrów!) i czterema hydromasażami (w tym dwoma z solanką).

W największej niecce basenu rekreacyjnego znajdują się takie atrakcje jak: balon wodny o średnicy 15 m, dzika rzeka, leżanki wodne, ścianka wspinaczkowa, różnego rodzaju masaże wodne, mostek, zjeżdżalnia – tzw. cebula, półotwarta zjeżdżalnia salamandra.

Poza aquaparkiem, obiekt CRS obejmuje także: siłownię, spa, squasha, restaurację, salę zabaw, sklep sportowy oraz halę widowiskowo-sportową.

12. Obejrzyj na żywo mecz koszykówki i żużla

Sport stanowi ważny element życia naszego miasta i zrzesza jego mieszkańców. Infrastruktura i tradycje sportowe są tu na naprawdę wysokim poziomie. Dzięki temu, nie tylko możesz sam uprawiać wiele dyscyplin, ale też wziąć udział w wydarzeniach sportowych jako widz.

Zapewne słyszałeś o znanych klubach: koszykarskim Zastalu oraz żużlowym Falubazie. To drużyny o bogatej historii, które zdobyły wiele medali w rozgrywkach krajowych, w tym kilka mistrzostw, i tym samym stały się chlubą i symbolami miasta. W przypadku obu dyscyplin możesz liczyć na adrenalinę, rozgrzewające do czerwoności emocje, pełne trybuny, głośny doping i widowiskowe oprawy.

Dołącz do grona kibiców, wspieraj z nami miejscowe drużyny i baw się dobrze. Niech zielone barwy zagoszczą w Twoim sercu!

13. Spróbuj pysznego deseru w jednej z zielonogórskich kawiarni

Na zielonogórskim deptaku można znaleźć mnóstwo klimatycznych kawiarni z szerokim menu. Znakomite pitne czekolady, aromatyczne kawy, rozgrzewające herbaty, wyśmienite desery, wypieki, a nawet śniadaniowe przekąski… Brzmi kusząco, prawda?

Do tego przytulny wystrój kawiarenek zlokalizowanych w zabytkowych kamienicach, a za oknami widok na Stary Rynek z ratuszem w samym jego sercu. Świetne miejsce na dobry początek dnia przed zajęciami lub na odpoczynek po nich.

14. Poznaj historię miasta i regionu w Muzeum Ziemi Lubuskiej

W latach 2022 i 2023 Zielona Góra świętuje kolejno 800-lecie powstania miasta i 700-lecie uzyskania praw miejskich. To doskonały moment, żeby nieco lepiej poznać jej historię. A jest ona naprawdę bogata! Procesy czarownic, włókiennictwo czy winiarstwo to tylko kilka tematów, jakie poznasz podczas wizyty w Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Poza ekspozycjami stałymi, takimi jak Muzeum Wina czy Muzeum Tortur, placówka organizuje też mnóstwo ciekawych wydarzeń, koncertów i prelekcji. Jesteśmy przekonani, że wkręcisz się w to miejsce i w klimat Zielonej Góry.

Weź kierunek na UZ i wkręć się w Zieloną Górę!

To tylko niektóre z powodów, dla których Zielona Góra to dobry wybór na przyszłość! Zrealizuj punkty z listy i przekonaj się, jak wiele nasze miasto ma do zaoferowania. Po odwiedzeniu zaproponowanych miejsc, ruszaj by odkrywać kolejne. Na pewno nie będziesz się nudzić! 😉

Życzymy udanych studiów – owocnej nauki i niezapomnianych chwil w Zielonej Górze!

Tekst powstał we współpracy z Biurem Promocji Uniwersytetu Zielonogórskiego.

P.S. Podczas spaceru po Zielonej Górze zachęcamy do wysłuchania playlisty przygotowanej przez Biuro Promocji UZ. Znajdziesz ją na Spotify.