Winiarstwo

Winiarstwo w Zielonej Górze.

Malownicze położenie.

Malownicze położenie Zielonej Góry i okolic nie tylko daje możliwość do podziwiania pięknych widoków, ale jest także jednym z czynników sprzyjających uprawie winorośli w tym regionie. Według tradycji ustnej pierwsze winnice powstały tu ok. 1150 r. Najstarsza udokumentowana informacja o tutejszych uprawach winnej latorośli pochodzi jednak z 1314 r. Od tego czasu winiarstwo przeżywało wzloty i upadki, lecz nigdy nie przestało być ważną częścią tożsamości tego miasta. Obecnie wizytówką regionu jest 35 – hektarowa, największa w Polsce, winnica samorządowa, usytuowana tuż przy Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze.

Domki winiarskie.

Trudno to sobie wyobrazić, ale ponad 200 lat temu na terenie miasta istniało kilkaset domków winiarskich, w których znajdowały się tłocznie, leżakowały beczki z winem i przechowywane były narzędzia. Najlepiej zachowany domek winiarski znajduje się na Winnym Wzgórzu. Powstał w 1818 roku i jest obecnie częścią zielonogórskiej Palmiarni.

Solaris, regent, a może Grempler Sekt?

Ślady winiarskiej potęgi miasta znajdują się także w jedynym w kraju Muzeum Wina, które jest częścią Muzeum Ziemi Lubuskiej. Przyjezdnych zachwyca również„podziemna Zielona Góra”, czyli unikatowe w skali kraju piwnice winiarskie, które coraz częściej wykorzystywane są do promocji winiarstwa. Lokalni winiarze produkują trunki, które zdobywają uznanie w kraju i za granicą. Regularnie na stołach zielonogórzan gości miejscowy Riesling, Solaris czy Regent. Nowy Rok witany jest m.in. w towarzystwie wina Grempler Sekt, którego nazwa nawiązuje do założonych w XIX wieku zakładów winiarskich. To właśnie tam rozpoczęto produkcję pierwszego w ówczesnych Niemczech wina musującego.

Największe Święto Wina w Polsce.

Coroczne wrześniowe Winobranie to wyjątkowe wydarzenie – w tych dniach Zielona Góra staje się jedną wielką sceną, nie brakuje wina i dobrej zabawy. Na mieszkańców i turystów czekają liczne atrakcje. Koncerty, zabawy plenerowe, zawody sportowe, targi kolekcjonerskie, jarmark winobraniowy, a także barwny korowód z Bachusem na czele. Historia zielonogórskiego Winobrania sięga 1852 roku. To właśnie wtedy po raz pierwszy przez miasto ruszyli winiarze, aby wraz z mieszkańcami świętować obfite zbiory.

Przyjedź i poczuj smak setek lat historii!

Pokaż wszystko
Widok z drona na winnice w Zaborze k. Zielonej Góry

Winnice w Zielonej Górze

W Zielonej Górze i okolicy działa kilkanaście wyjątkowych winnic. Ich położenie w połączeniu z nadodrzańską przyrodą oraz bogatymi terenami leśnymi tworzy przepiękny krajobraz regionu. Słuchając winiarskich opowieści i degustując regionalne produkty przekonasz się, dlaczego Zielona Góra nazywana jest "Polską Toskanią".
Zobacz

Sklepy z lokalnym winem

Dojrzały w smaku, wykwintny Pinot Noir, urzekający słodyczą Solaris, a może aromatyczny Traminer? Te i inne trunki charakterystyczne dla naszego regionu kupisz w sklepach z lokalnym winem.
Zobacz

Zielonogórski Szlak Winiarski

Zielonogórski Szlak Winiarski Poznaj z nami winiarską historie miasta! Wybierz się na spacer Zielonogórskim Szlakiem Winiarskim. Historyczne piwnice winiarskie, kamienice, rzeźby przypominające o winiarskich tradycjach miasta czy dawne promenady spacerowe to tylko niektóre z atrakcji jakie czekają na odkrycie. Sprawdź w aplikacji Trasa Zielonogórskiego Szlaku Winiarskiego jest także dostępna w…
Zobacz

Najważniejsze imprezy winiarskie

Winobranie znają już niemal wszyscy. Ale to nie jedyna impreza winiarska jaką znajdziesz w Zielonej Górze. Odkryj z nami winiarski świat od podszewki i daj zaprosić się na jedno z naszych wydarzeń.
Zobacz

Piwnice winiarskie

Wino z ponad 2000 winnic jakie były w Zielonej Górze w 1800 roku było przechowywane w specjalnych piwnicach winiarskich. Dzisiaj zostało ich kilkadziesiąt, a do zwiedzenia wybraliśmy najciekawsze z nich. Sprawdź nasze propozycje.
Zobacz
[put_wpgm id=3]

Wydarzenia

grudzień 2024
czerwiec 2025
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej