Zielonogórski Szlak Winiarski

Pokaż wszystko

Poznaj z nami winiarską historie miasta! Tym razem przedstawiamy pierwszy etap Zielonogórskiego Szlaku Winiarskiego. Historyczne piwnice winiarskie czy dawne promenady spacerowe to tylko niektóre z atrakcji jakie czekają na odkrycie.

Kolejne etapy i nowe atrakcje pojawią się już wkrótce.

Promenada spacerowa Löbtenz

Jej nazwa pochodzi prawdopodobnie od nazwy ludowego tańca dożynkowego „Löbetanz”, znanego m.in. na Łużycach. Przy promenadzie działało kilka barów i restauracji, w których można było odpocząć i skosztować wina.
Zobacz

Uzdrowisko klimatyczne Luftbad

Na początku XX w. wytyczono promenadę spacerową Löbtenz, dzisiejszą al. Słowackiego, która łączyła Wieżę Braniborską z Wieżą Wilkanowską (dawniej Wieżą Bismarcka) na Wzgórzach Piastowskich.
Zobacz

Kaplica na winnicy

Urokliwa kaplica wybudowana w 1314 roku w dowód wdzięczności przez ocalałych z epidemii dżumy mieszkańców Zielonej Góry.
Zobacz

Piwnica przy ul. Wodnej 32

Została zbudowana w 1786 r., przez jednego z najsłynniejszych zielonogórskich winiarzy Johanna Jeremias Seydel. Dzięki swojej unikatowości zalicza się do największych skarbów winiarskich Zielonej Góry. 
Zobacz

Wzgórze Schillera

Wznosi się na wysokość 194 m n. p. m. W przedwojennej Zielonej Górze nazwano je na cześć Fryderyka Schillera, niemieckiego poety i dramaturga epoki romantyzmu, twórcy „Ody do radości”.
Zobacz

Dom ogrodowy Försterów

W 1864 r. wzniósł go radca handlowy Friedrich Förster, przedstawiciel rodu zasłużonego dla zielonogórskiego włókiennictwa i winiarstwa. Dom był jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście, architekturą nawiązywał do gotyckich budowli.
Zobacz

Dom winiarski Friedricha Stephana

Powstał prawdopodobnie w latach 20. XIX w., wraz z nastaniem w Zielonej Górze mody na murowane domy winiarskie. Pod budynkiem znajduje się piwnica, w której przechowywano wino.
Zobacz