Zielonogórski Szlak Winiarski

Pokaż wszystko

Zielonogórski Szlak Winiarski

Poznaj z nami winiarską historie miasta! Wybierz się na spacer Zielonogórskim Szlakiem Winiarskim. Historyczne piwnice winiarskie, kamienice, rzeźby przypominające o winiarskich tradycjach miasta czy dawne promenady spacerowe to tylko niektóre z atrakcji jakie czekają na odkrycie.

Sprawdź w aplikacji

Trasa Zielonogórskiego Szlaku Winiarskiego jest także dostępna w naszej aplikacji Visit Zielona Góra.

Tu znajdziesz tabliczki informacyjne

Spacerując ulicami miasta napotkasz tabliczki informujące o atrakcjach zlokalizowanych na Zielonogórskim Szlaku Winiarskim. W poniższej mapie, kolorem zielonym, oznaczone są lokalizacje istniejących tabliczek:
Mapa lokalizacji tabliczek Zielonogórskiego Szlaku Winiarskiego.

Wytwórnia winiaków Raetscha

W 1895 r. Heinrich Raetsch zbudował zakład przy dzisiejszej ul. Chrobrego. W późniejszych latach znacznie go rozbudował, m.in. o tłocznię i leżakownię.
Zobacz

Hotel Russischer Kaiser

Zajazd powstał w pierwszej połowie XIX w. przy trakcie prowadzącym do Sulechowa. Nazwano go na cześć cesarza Rosji, prawdopodobnie Aleksandra I.
Zobacz

Rzeźba winiarki Emmy

Dzieje Emmy, rzeźby młodej winiarki z koszem winogron, są równie burzliwe jak tajemnicze. W 1914 r., na zlecenie zielonogórzanki Emmy Heine, zaprojektował ją rzeźbiarz z Brunszwiku, prof. Arnold Kramer.
Zobacz

Ogród Maryli Rodowicz

Na tyłach domu rośnie przedwojenny krzew szlachetnej odmiany winorośli (łac. Vitis vinifera). Na zdjęciu z końca 1945 r. zrobionym z okazji chrztu maleńkiej Maryli, przyszła piosenkarka pozuje z rodziną na tle winorośli. Widoczna jest też charakterystyczna drewniana kratownica, po której pnie się krzew.
Zobacz

Muzeum Wina

Muzeum Wina mieści się w piwnicach Muzeum Ziemi Lubuskiej. Cały budynek był przed II wojną światową siedzibą starostwa powiatowego. Funkcje muzealne pełni od 1959 r.
Zobacz

Pomnik Bachusa

Pomnik z 2010 roku autorstwa Jacka Gruszeckiego i Roberta Dyrcza. Nawiązuje do wielowiekowych tradycji winiarskich Zielonej Góry.
Zobacz

Ratusz. Krzew chrupki różowej

Przy południowej ścianie ratusza, obok wejścia do informacji turystycznej, rośnie krzew chrupki różowej. To szlachetna odmiana winorośli (łac. Vitis vinifera), chętnie uprawiana w przedwojennej Zielonej Górze.
Zobacz

Piwnica winiarska Henrietty Jemm

Kamienica jest reliktem starej zabudowy ul. Sobieskiego, dawnej Oberthorstrasse. Pochodzi z XVIII w., wygląda dość niepozornie na tle sąsiednich, młodszych domów.
Zobacz

Rzeźba winiarki

Za modelkę posłużyła rzeźbiarce Jadwiga Garycka, żona Włodzimierza Garyckiego, sędziego pobliskiego Sądu Okręgowego. Rzeźba jest jednym z winiarskich symboli powojennej Zielonej Góry. Jej zdjęcie znalazło się na okładce „Enographii Thalloris” Mirosława Kuleby, monumentalnej książki poświęconej historii zielonogórskiego winiarstwa.
Zobacz

Dom Jeremiasa Siegismunda Förstera

Försterowie gościli tu znamienitych gości, m.in.: cara Rosji Aleksandra I, króla Prus Fryderyka Wilhelma III, króla Saksonii Fryderyka Augusta I czy generała Marie Josepha de La Fayette.
Zobacz

Piwnica winiarska Försterów

To jeden z kilku budynków w Zielonej Górze, które postawił Jeremias Siegismund Förster, nestor znamienitego zielonogórskiego rodu Försterów.
Zobacz

Dawny hotel Reichs-Adler

Okazały budynek przy dzisiejszej ul. Jedności 10 powstał na początku XIX w. Zbudował go Jeremias Siegismund Förster, nestor znamienitego rodu Försterów, zasłużonego dla zielonogórskiego włókiennictwa i winiarstwa.
Zobacz

Resursa

Okazały budynek stanął w 1829 r. na placu targowym po zlikwidowanym cmentarzu św. Trójcy. Zbudowany został przez Ressourcen-Verein, stowarzyszenie miejscowych kupców i przedsiębiorców. Od jego nazwy budynek zaczęto nazywać Resursą.
Zobacz

Wytwórnia win braci Mannigelów

W 1861 r. bracia Carl i Heinrich Mannigelowie założyli wytwórnię win i winiaków przy dzisiejszym pl. Słowiańskim. Należała do najważniejszych i największych zakładów tej branży w historii Zielonej Góry.
Zobacz

Piwnice winiarskie

Krótka i wąska uliczka Grottgera ma XVI-wieczny rodowód. Przed wojną była nazywana, podobnie jak np. dzisiejsza ul. Sowińskiego czy ul. Jedności, ulicą winiarzy.
Zobacz

Dom Augusta Gremplera

W XVI w. przy skrzyżowaniu dzisiejszej ul. Sikorskiego i placu Pocztowego działał jeden z najstarszych zajazdów w mieście, Gasthoff zur Hoffnung (pol. Zajazd pod Nadzieją). W 1831 r. August Grempler, zasłużony zielonogórski winiarz i przedsiębiorca, zbudował w tym miejscu okazały dom.
Zobacz

Dom rodziny Seydelów

Okazałą rezydencję przy dzisiejszym pl. Pocztowym, ówczesnym Rynku Garncarskim, zbudował w 1788 r. członek rodziny Seydelów, który był kupcem z branży winiarskiej. Na elewacji widać sztukaterie z motywami winiarskimi. Przedstawiają rogi obfitości i winną łozę.
Zobacz

Willa braci Mannigelów

Rodzina Mannigelów, podobnie jak ród Seydelów są uznawani za jedną z najznamienitszych winiarskich rodzin w dziejach miasta. 13. Na początku XX w. należała ona do nielicznej grupy zielonogórskich eksporterów wina za granicę.
Zobacz

Dom Stanów Ziemskich

To jeden z najstarszych budynków użyteczności publicznej w Zielonej Górze. Został zbudowany w latach 1690-1692 na potrzeby samorządu powiatowego. Odbywały się w nim sejmiki stanów ziemskich, które zajmowały się m.in. wyborem urzędników. W Domu Stanów Ziemskich nocowały też znamienite osobistości, m.in.: król Polski i elektor Saksonii August II Mocny, królowie Prus Fryderyk Wilhelm I i Fryderyk II Wielki.
Zobacz
[put_wpgm id=3]